Bury: klub PSL zagłosuje przeciwko kandydaturze Skrzypka

opublikowano: 04-01-2007, 12:28

To kandydatura, która zagraża stabilności polskiej złotówki, powiedział wiceprezes PSL Jan Bury.

Klub PSL zagłosuje w Sejmie przeciwko kandydaturze Sławomira Skrzypka na prezesa NBP - powiedział PAP w czwartek wiceszef PSL Jan Bury. "To kandydatura, która zagraża stabilności polskiej złotówki" - podkreślił.

"Kandydatura Skrzypka to żart (...), prezydent zrobił nam chyba żart na karnawał. Zaproponował osobę bez kompetencji, która ma tylko trzy miesiące praktyki na stanowisku p.o. prezesa banku (PKO BP), dlatego trudno nazwać to inaczej jak +Rzeczpospolitą kolesiów+" - dodał Bury.

Jego zdaniem, kandydat na szefa NBP powinien spełniać kryterium merytoryczne i fachowe, a nie polityczne. "Powinna to być osoba z autorytetem w dziedzinie nauk finansowych i bankowych lub mająca wielką praktykę bankową. Kandydatura Skrzypka na pewno nie spełnia tych kryteriów" - ocenił.

Bury spodziewa się, że przed głosowaniem nad kandydaturą Skrzypka w klubie PSL będzie najprawdopodobniej wprowadzona dyscyplina.

Również wiceszef klubu PSL Eugeniusz Grzeszczak ocenił, że kandydatura Skrzypka nie "budzi żadnego zaufania". Jak podkreślił, głównym minusem Skrzypka jest brak doświadczenia w sektorze bankowym.

W środę wieczorem prezydent Lech Kaczyński skierował do Sejmu wniosek o powołanie Skrzypka na prezesa NBP. Sejm, który zatwierdza kandydata zgłoszonego przez głowę państwa, ma głosować nad kandydaturą Skrzypka 10 stycznia. Tego dnia kończy się także kadencja obecnego prezesa NBP Leszka Balcerowicza.

Powołanie prezesa NBP wymaga bezwzględnej większości głosów w Sejmie.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane