Czytasz dzięki

Były menedżer Audi aresztowany w Chorwacji ws. dieselgate

opublikowano: 17-06-2020, 21:20

Były wysoki rangą menedżer Audi został zatrzymany w Chorwacji na wniosek USA, które domagają się jego ekstradycji, pisze The New York Times.

Axel Eiser był szefem działu rozwoju silników w Audi w czasie kiedy opracowano oprogramowanie mające oszukać pomiar emisji spalin i umożliwić spełnienie norm. Amerykański Departament Sprawiedliwości domaga się jego przekazania w celu osądzenia za udział w tzw. dieselgate.

We wrześniu 2015 roku Volkswagen, w którego grupie jest Audi, przyznał się w USA do fałszowania pomiaru emisji spalin w autach z silnikami diesla. Eiser niedługo później został awansowany na szefa rozwoju silników dla całego Volkswagena. Władze USA oskarżyły go, podobnie jak innych wysokich rangą menedżerów niemieckiego koncernu, w styczniu 2019 roku.

Gdyby ekstradycja Eisera się odbyła, byłby dopiero trzecim z kilkunastu podejrzanych, który stanąłby przed amerykańskim sądem. Większość wyższych rangą menedżerów i inżynierów Volkswagena i Audi oskarżonych o naruszenie prawa w USA przebywa prawdopodobnie w Niemczech, które nie godzą się na ekstradycję swoich obywateli. Choć grożą im kary za dieselgate w kraju, to dużo niższe niż w USA, przypomina The New York Times.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane