Były ministef finansów podejrzewany o korupcję

opublikowano: 11-07-2014, 00:00

Afera w Austrii

Karl-Heinz Grasser, były minister finansów Austrii, jest wśród 18 osób, które zostaną oskarżone przez prokuratorów z Biura Przeciwdziałania Korupcji. Śledztwo trwało pięć lat. Dotyczyło tzw. afery Buwog, związanej z największą w historii prywatyzacją w Austrii, przeprowadzoną w latach 2003-04. Chodziło o sprzedaż 60 tys. należących do państwa mieszkań. Uzyskano za nie 961 mln EUR.

W trakcie prywatyzacji Karl-Heinz Grasser był ministrem finansów w centroprawicowym rządzie. 1 proc. kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkań, około 9,6 mln EUR, zostało zapłacone tytułem prowizji dwóm lobbystom. Pieniądze te poprzez Cypr trafiły na trzy konta w Liechtensteinie. Część miał otrzymać minister, który zaprzecza oskarżeniom. Według austriackich mediów, Karl-Heinz Grasser to najczęściej pojawiająca się postać w różnych dochodzeniach korupcyjnych.

Zarzuca się mu m.in. oszustwa podatkowe i unikanie płacenia podatków. W przypadku skazania grozi mu nawet 10 lat więzienia i nawet 20 mln EUR grzywny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu