Były szef kampanii Trumpa oddał się w ręce władz federalnych

opublikowano: 30-10-2017, 14:02
aktualizacja: 30-10-2017, 14:03

Polityka znów może zatrząść rynkiem w USA. Paul Manafort, były szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa oddał się w ręce władz federalnych po tym jak został do tego wezwany, donosi The New York Times.

Wraz z Manafortem oddał się w ręce władz jego współpracownik Rick Gates. Nie wiadomo, jakie zarzuty zostaną im postawione. Obaj będą pierwszymi osobami z postawionymi zarzutami w ramach specjalnego dochodzenia dotyczącego wpływania przez Rosję na kampanię w wyborach prezydenckich w USA.

Zobacz więcej

youtube.com

Dopiero w czerwcu tego roku Manafort po raz pierwszy zarejestrował się w Departamencie Sprawiedliwości jako osoba działająca na rzecz obcego rządu. Wiadomo jednak, że wcześniej przez lata był m.in. doradcą i lobbował na rzecz obalonego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza. To właśnie ta działalność, ujawniona w ubiegłym roku przez media, spowodowała rezygnację Manaforta ze stanowiska szefa kampanii wyborczej Trumpa. Ujawnił, że dostał za swoje usługi dla ekipy Janukowycza 17 mln USD.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie powtarzał, że uważa dochodzenie prowadzone przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera za „największe polowanie na czarownice w politycznej historii Ameryki”. Komentatorzy podkreślają, że postawienie zarzutów jest oznaką iż dochodzenie nabrało intensywności oraz że prokuratorzy będą starali się wywrzeć presję na Manaforta i Gatesa, aby ujawnili wszystko, co może dotyczyć uwikłania Rosji w kampanię prezydencką w USA.

Media donosiły iż podczas weekendu można było zauważyć niepewność w Białym Domu, bo choć wiedziano o postawieniu zarzutów, to nie było jasne, kto je usłyszy. Prezydent Trump pisał na Twitterze że prokuratorzy powinni raczej skupić się na jego kontrkandydatce Hillary Clinton i Partii Demokratycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu