Catella sprzedała ostatnie lokale na Złotej

opublikowano: 12-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa Livos, berliński deweloper mieszkaniowy i właściciel nieruchomości komercyjnych w Niemczech, kupiła od pioniera polskiego rynku PRS jego ostatnie apartamenty w Polsce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • za ile Catella kupiła 72 lokale na wynajem instytucjonalny w budynku przy Złotej 44
  • ile prawdopodobnie uzyskała ze sprzedaży 63 lokali
  • jaki biznes prowadzi nadal w Polsce po wyzbyciu się nieruchomości
  • w czym się dotychczas specjalizowała Livos Gruppe, nabywca luksusowych apartamentów

Umowa kupna 63 apartamentów w Złotej 44 należących do funduszu Catella przez Grupę Livos uzostała podpisana już 1 stycznia 2023 r., podaje property-magazine.de. Catella potwierdziła tą transakcją wcześniejsze zapowiedzi o opuszczeniu Polski. Pierwszy z funduszy inwestujących na polskim rynku mieszkań na wynajem instytucjonalny (tzw. PRS, czyli private rented sector) podjął decyzję o sprzedaży portfela w Polsce już na przełomie 2021 i 2022 r. W listopadzie 2022 r. sprzedał mieszkania w inwestycji przy ul. Pereca w Warszawie oraz kompleks Trio w Krakowie za łącznie ok. 66 mln EUR. Również w budynku przy Złotej 44 jeszcze przed transakcją z Livos sprzedał prywatnym nabywcom dziewięć spośród 72 posiadanych lokali.

Dobry zysk
Dobry zysk
Kupując 72 lokale w Złotej 44 w 2016 r., Catella zapłaciła za nie ok. 165 mln zł. Według niepotwierdzonych informacji obecna sprzedaż 63 ostatnich mieszkań z tego portfela przyniosła jej ok. 213 mln zł.

Sprzedane obecnie 63 apartamenty to ostatki portfela Catelli w Polsce – liczyły łącznie 7100 m kw. powierzchni. Według niepotwierdzonych informacji z rynku nieruchomości ich cena wynosiła ok. 30 tys. zł za m kw., więc wartość tej transakcji to ok. 213 mln zł. Jej strony nie podały jednak żadnej kwoty.

Już po sprzedaży projektów Trio i Pereca Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający w firmie Catella Polska, tłumaczył wyjście firmy z polskiego rynku m.in. zbyt dużym kosztem pieniądza oraz zbyt wysokimi kosztami przygotowania przyszłych transakcji. Dodatkowo zwracał uwagę na niewspółmiernie duże w stosunku do skali koszty przeprowadzenia transakcji w Polsce. Jego zdaniem aby wydać u nas 30 mln EUR na nieruchomości, trzeba poświęcić tyle czasu i pracy, ile w Niemczech albo Holandii przy zainwestowaniu 300 mln EUR.

Sprzedaż polskich nieruchomości przyniosła Catelli spore zyski. Catella nie wychodzi przy tym z Polski całkowicie – nadal ma udziały w spółce działającej w branży asset management.

Kupując apartamenty w budynku Złota 44 Livos Gruppe zapowiedziała chęć powiększenia portfela na polskim rynku. Nie podała jednak, o jakiego typu aktywa miałaby go powiększyć. Z informacji na stronie internetowej Livos wynika, że firma działa jako deweloper mieszkaniowy w Berlinie, jest właścicielem nieruchomości komercyjnych w całych Niemczech o łącznej powierzchni prawie 700 tys. m kw. oraz zarządza aktywami o wartości 800 mln EUR. Specjalizuje się zwłaszcza w nieruchomościach dla lekkiego przemysłu i logistyki.

Zdaniem pragnącego zachować anonimowość eksperta zakup apartamentów na Złotej 44 w atrakcyjnej cenie 30 tys. zł za m kw. może też sugerować transakcję spekulacyjną w segmencie mieszkań premium na wynajem, w którym grupa Livos do tej pory się nie specjalizowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane