CBA: bez wniosku o podjęcie kontroli po przedkontrolnym sprawdzeniu oświadczeń majątkowych b. szefa KNF

  • PAP
opublikowano: 13-05-2019, 15:33

Bez wniosku o podjęcie kontroli zakończyło się trwające od listopada 2018 r. przedkontrolne sprawdzanie oświadczeń majątkowych b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego - dowiedziała się PAP. CBA podjęło działania po informacjach, że b. szef KNF może być zamieszany w korupcję.

"Od połowy listopada agenci CBA prowadzili analizy przedkontrolne dokumentów Chrzanowskiego i w ich wyniku zdecydowali, że nie ma podstaw, by wszczynać właściwą kontrolę jego oświadczeń" - powiedział w poniedziałek PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski.

Marek Chrzanowski
Zobacz więcej

Marek Chrzanowski fot. Marek Wiśniewski

Zaznaczył, że analizę przedkontrolną prawdziwości i prawidłowości oświadczeń majątkowych składanych przez Chrzanowskiego prowadził Departament Postępowań Kontrolnych CBA.

Brodowski przypomniał, że to standardowe działanie CBA przy tego typu sprawdzeniach oświadczeń majątkowych - czy konieczna będzie kontrola, czy wszystko jest w porządku pod względem formalnym. Przypomniał, że przypadku takich przedkontrolnych działań CBA nie ma zakreślonego terminu ich trwania.

Działania dotyczące Chrzanowskiego wynikały ze złożonego przez właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez ówczesnego przewodniczącego KNF. W związku z tą sprawą b. szef KNF został pod koniec listopada zatrzymany przez CBA.

Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące informacji ujawnionych w listopadzie 2018 r. przez "Gazetę Wyborczą". GW napisała, że według Czarneckiego ówczesny szef KNF Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za zatrudnienie w nim wskazanej osoby. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie wynika, że Chrzanowski miał proponować usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Według publikacji "GW" w zamian miałby zatrudnić wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika, którego sugerowane wynagrodzenie, jak opisywała gazeta "powiązane z wynikiem banku" – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Chrzanowski, który jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej przez inną osobę w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku opuścił katowicki areszt 26 stycznia, po spędzonych w nim dwóch miesiącach. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o przedłużenie okresu aresztowania.

Po tym jak b. szef KNF wyszedł na wolność, prokuratura zastosowała wobec niego 250 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji (musi stawiać się w wyznaczonej jednostce dwa razy w miesiącu) oraz zakaz kontaktowania się z osobami, które w tym postępowaniu są świadkami.

O decyzji CBA informację podało też radio RMF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy