CBA zatrzymało trzy osoby z kierownictwa spółki działającej jak piramida finansowa

DT, DI, PAP
opublikowano: 24-08-2020, 06:09

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby z kierownictwa spółki działającej jak piramida finansowa. Nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych - wynika z wstępnych ustaleń śledczych.

Jak nieoficjalnie dowiedział się "Puls Biznesu", chodzi o spółkę Alpha Bridge Broker, która do niedawna nosiła nazwę Gerda Broker. Zmiana nastąpiła po wpisaniu firmy na listę ostrzeżeń KNF w kwietniu 2019 roku.

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanych - prezesa zarządu Łukasz L., członka zarządu Piotra D. oraz byłej członkini zarządu i dyrektor działu prawnego Ewy K. Może im grozić do 10 lat pozbawienia wolność. 

Agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych ze śledztwem. Wstępne ustalenia wskazują, że w wyniku działania piramidy nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych.

Ze śledztwa Biura prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie wynika, że spółka w latach 2016-20 w centrali i oddziałach terenowych oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji - kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, przede wszystkim z rynku nieruchomości.

"Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd. Wszystko wskazuje na to, iż mieli świadomość, że kondycja finansowa spółek już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości" - przekazał wydział.

Były to wątpliwości dotyczące możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz planowanych odsetek. Również deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej - ocenili śledczy.

CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej - zaznaczył wydział. W prokuraturze zatrzymanym postawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów.

CBA prowadzi postępowanie w tej sprawie od kilku miesięcy i sprawa nadal rozwija się, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań i postawienia kolejnych zarzutów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane