CBOS: 42% Polaków za powołaniem nowego urzędu do walki z korupcją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 13:05

Zdaniem połowy Polaków (50 proc.) walką z korupcją powinny zajmować się istniejące instytucje, takie jakpolicja, prokuratura czy Centralne Biuro Śledcze. Niewiele mniejsza grupa (42 proc.) uważa jednak, że powinien powstać nowy urząd, którego głównym zadaniem byłoby zwalczanie korupcji - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Zdaniem połowy Polaków (50 proc.) walką z korupcją powinny zajmować się istniejące instytucje, takie jakpolicja, prokuratura czy Centralne Biuro Śledcze. Niewiele mniejsza grupa (42 proc.) uważa jednak, że powinien powstać nowy urząd, którego głównym zadaniem byłoby zwalczanie korupcji - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

    CBOS przypomina, że walka z korupcją była jednym ze haseł kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Rozwiązaniem tego problemu ma być m.in. powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), którego zadaniem będzie ściganie korupcji w instytucjach publicznych, samorządach terytorialnych oraz sprawdzanieoświadczeń majątkowych osób publicznych.

    Według rządowego projektu ustawy, podlegające premierowi CBA będzie miało szerokie uprawnienia śledcze i kontrolne, znajdzie w nim pracę około 500 osób, a jego budżet wyniesie 70 mln zł. Po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt ustawy powołującej CBA został skierowany do prac w komisjach.

    Według CBOS, od dwóch lat odsetek badanych uważających, że korupcja stanowi duży problem, utrzymuje się na takim samym, bardzo wysokim poziomie. Obecnie według zdecydowanej większości pytanych korupcja w Polsce jest problemem bardzo dużym (67 proc.) lub dużym (26 proc.). Nie dostrzega go tylko 2 proc. ankietowanych, a 5 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

    Za pozostawieniem problemu walki z korupcją w kompetencjach istniejących organów są przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy dużych i największych miast, kadra kierownicza i inteligencja.

    Natomiast za utworzeniem nowej instytucji są głównie najmłodsi respondenci oraz uczniowie i studenci.

    O tym, że korupcję powinny zwalczać istniejące instytucje, przekonana jest nieco ponad połowa badanych uważających, że stanowi ona w Polsce duży problem (52 proc.), oraz większość respondentów niedostrzegających aż tak dużej skali tego zjawiska (61 proc.).

    Najwięcej osób przekonanych, że walką z korupcją powinny zajmować się istniejące instytucje, jest wśród wyborców SLD; również sympatycy LPR i PO w większości są zdania, że nie powinno się powoływać nowego urzędu.

    Idea utworzenia CBA znajduje zrozumienie głównie w elektoratach PiS  oraz Samoobrony.

    Na pytanie, czy utworzenie CBA przyczyni się do ograniczenia korupcji w Polsce nieco ponad połowa respondentów (53 proc.) odpowiedziała twierdząco, w tym co szósty (16 proc.) - w sposób zdecydowany. Przeciwnego zdania jest niemal jedna trzecia ankietowanych (32 proc.). 15 proc. respondentów nie ma zdania naten temat.

    Ponad połowa respondentów uważających, że zwalczaniem korupcji powinny zajmować się dotychczas istniejące instytucje (54 proc.), jest przekonana, iż powołanie CBA nie przyczyni się do ograniczenia tej patologii.

    Natomiast ogromna większość zwolenników nowego urzędu (84 proc.) jest zdania, że jego utworzenie będzie miało pozytywny wpływ na walkę z korupcją.

    Badani deklarujący duże zainteresowanie polityką mają podzielone poglądy na temat skuteczności nowo tworzonego biura. Połowa sądzi, że nie przyczyni się ono do ograniczenia korupcji w Polsce, dwie piąte zaś (42 proc.) jest przeciwnego zdania.

    Badanie przeprowadzono w dniach 3-6 lutego 2006 r. na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu