CBOS: co trzeci Polak ma konto lub rachunek w banku

opublikowano: 05-01-2007, 16:51

Ponad jedna trzecia (34 proc.) Polaków deklaruje, że posiada konto a vista w banku lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Ponad jedna trzecia (34 proc.) Polaków deklaruje, że posiada konto a vista w banku lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy - wynika z badania CBOS. Odsetek posiadaczy jest tym wyższy, im wyższy jest poziom wykształcenia ankietowanych.

Jak wynika z raportu przesłanych PAP przez CBOS w piątek, 20 proc. badanych ma indywidualne polisy ubezpieczenia na życie, stanowiące drugą pod względem popularności formę oszczędzania. Nieco mniej rozpowszechnioną formą oszczędzania są złotówkowe rachunki terminowe - ma je 17 proc. Polaków.

Książeczki oszczędnościowe są równie popularne jak inwestowanie w ziemię lub mieszkania (po 10 proc.). Nieco mniej, 7 proc. badanych, posiada kosztowności, cenną biżuterię itp.

CBOS pytał też o sposoby radzenia sobie z trudnościami finansowymi. Brak pieniędzy najczęściej zmuszał Polaków do ograniczenia wydatków i rezygnacji z zaspokojenia mniej ważnych potrzeb. Blisko dwie trzecie (64 proc.) zadeklarowało oszczędzanie "na wszystkim", jako wyjście z trudnej sytuacji.

Zdecydowanie mniej (16 proc.) zwracało się o pomoc do kogoś z rodziny. Jeszcze rzadziej sięgano po oszczędności, pożyczano pieniądze od znajomych, w banku lub miejscu pracy lub szukano dodatkowego zatrudnienia (po 13 proc.).

Zdaniem CBOS, widoczny jest spadek liczby gospodarstw domowych, które w miesiącu poprzedzającym badanie musiały radzić sobie z trudnościami finansowymi. Obecnie 28 proc. gospodarstw domowych nie przeżywa żadnych kłopotów. W porównaniu z deklaracjami sprzed trzech lat jest to wzrost o 17 punktów procentowych.

Badanie przeprowadzono od 2 do 5 listopada 2006 r. na liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane