CBOS: Kwaśniewski politykiem roku w Polsce, Bush na świecie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 11:49

Za polityka roku 2005 w Polsce uznano byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Spośród polityków zagranicznych na to miano według ankietowanych zasłużył prezydent USA George W. Bush - wynika z sondażu CBOS przekazanego w piątek PAP.

Za polityka roku 2005 w Polsce uznano byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Spośród polityków zagranicznych na to miano według ankietowanych zasłużył prezydent USA George W. Bush - wynika z sondażu CBOS przekazanego w piątek PAP.

Kwaśniewskiego jako polityka roku wskazało 18 proc. ankietowanych. Wyprzedził on o 10 pkt proc. drugiego w rankingu - prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Trzecie miejsce zajął lider Samoobrony Andrzej Lepper, którego wskazało 5 proc. badanych. Na kolejnym miejscu znaleźli się premier Kazimierz Marcinkiewicz i lider PO Donald Tusk (po 4 proc.)

Busha jako najpopularniejszego polityka wśród polityków światowych wskazało 7 proc. pytanych. Kolejne miejsca zajęli kanclerz Niemiec Angela Merkel (4 proc.), premier Wielkiej Brytanii Tony Blair (3 proc.), premier Ukrainy Wiktor Juszczenko i premier Izraela Ariel Szaron ( po 2 proc.).

W sondażu CBOS na polityka roku Aleksander Kwaśniewski wygrywa nieprzerwanie od 1996 roku. Najwięcej ankietowanych wskazało go w roku 2002 - 35 proc. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost o sześć punktów procentowych zanotował Lech Kaczyński, Andrzeja Leppera w porównaniu z zeszłorocznym badaniem wskazało o 1 proc. mniej badanych.

Wśród polityków zagranicznych po raz czwarty zwyciężył Bush, choć wskazało go rekordowo mało badanych. W 2003 Bush był politykiem roku dla 23 proc. ankietowanych, a w 2004 dla 13 proc. Według CBOS ten spadek wiąże się z niepowodzeniami przedłużającej się interwencji w Iraku.

W sondażu zwraca także uwagę, że wielu ankietowanych nie umiało udzielić odpowiedzi na pytanie o polityka roku. W odniesieniu do polityków polskich było to 26 proc., w odniesieniu do polityków zagranicznych - aż 54 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 6-9 stycznia 2006 na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane