CBOS: premier cieszy się największym zaufaniem wśród polityków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-12-2005, 14:14

63 proc. pytanych w grudniu przez CBOS Polaków ufa premierowi Kazimierzowi Marcinkiewiczowi. Szef rządu cieszy się największym zaufaniem społecznym wśród polityków.

63 proc. pytanych w grudniu przez CBOS Polaków ufa premierowi Kazimierzowi Marcinkiewiczowi. Szef rządu cieszy się największym zaufaniem społecznym wśród polityków.

    Na drugim miejscu jest prezydent-elekt Lech Kaczyński, który cieszy się zaufaniem 61 proc. badanych; na trzecim - prezydent Aleksander Kwaśniewski, któremu ufa 58 proc. pytanych.

    Nieufność wobec premiera wyraziło 10 proc. ankietowanych. Szef rządu odnotował - w porównaniu z badaniem listopadowym - wzrost zaufania o 4 punkty procentowe oraz spadek nieufności także o 4 punkty proc.

    L.Kaczyńskiemu ufa o 5 pkt. proc. mniej badanych w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Nieufność wobec prezydenta-elekta wyraziło w grudniu 20 proc. (bez zmian).

    Kwaśniewski, któremu nie ufa 28 proc. ankietowanych przez CBOS, zanotował wzrost nieufności o 8 proc. pkt. w porównaniu z listopadem. Spadło także o 4 pkt. proc. zaufanie do urzędującego prezydenta.

    Według sondażu, na dalszych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się: szef PO Donald Tusk (57 proc.) oraz lider PiS Jarosław Kaczyński (56 proc.); Zbigniew Ziobro (55 proc. - wzrost o 6 pkt. proc. w porównaniu z listopadem), Jan Rokita (42 proc.); Marek Borowski i Andrzej Lepper po 38 proc.; Hanna Gronkiewicz-Waltz - 37 proc.

    Na kolejnych miejscach uplasowali się: Waldemar Pawlak, do którego zaufanie deklaruje 32 proc. ankietowanych (spadek o 10 proc. w porównaniu z listopadem); Wojciech Olejniczak - 30 proc.; Leszek Balcerowicz 29 proc. oraz Bronisław Komorowski i Roman Giertych po 28 proc.

    Roman Giertych jest jednocześnie politykiem, który spotyka się z największą nieufnością badanych. Nie ufa mu 48 proc. pytanych przez CBOS. Tylko nieco rzadziej - podaje CBOS - nieufność budzą Andrzej Lepper (46 proc.) i Leszek Balcerowicz (45 proc.).

    Wzrost zaufania o 5 pkt. proc. odnotował szef dyplomacji Stefan Meller - w grudniu zaufanie do niego deklarowało 24 proc. ankietowanych. Z kolei spadło o 6 pkt. proc. zaufanie do Marszałka Sejmu Marka Jurka (PiS); w grudniu ufa mu 22 proc. pytanych przez CBOS.

    CBOS przeprowadził badanie w dniach 2-5 grudnia 2005, na reprezentatywnej losowej 1018-osobowej próbie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane