Celnicy z Porozumienia Białostockiego: Protest trwa, nie akceptujemy porozumienia

PAP
opublikowano: 26-01-2008, 12:12

Komitet Protestacyjny Porozumienie Białostockie nie akceptuje wstępnego porozumienia, zawartego z Ministerstwem Finansów, ponieważ podpisały go związki zawodowe, nie uczestniczące w proteście celników - poinformowała PAP w sobotę Barbara Fołta z Porozumienia Białostockiego.

W piątek przez blisko 12 godzin z czterema związkami zawodowymi celników rozmawiał szef służby celnej Jacek Dominik. W rozmowach nie uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Porozumienie Białostockie. W wydanym po zakończeniu rozmów komunikacie Ministerstwo Finansów zawarło propozycje 500 zł podwyżki dla celników oraz większej ochrony prawnej.

Według komunikatu, propozycje te będą realizowane jeśli celnicy powrócą do pracy. Zdaniem Komitetu Protestacyjnego Porozumienie Białostockie, protest trwa nadal, a jedyna możliwość jego zakończenia to natychmiastowe rozmowy z pełnomocnikiem rządu, upoważnionym do podpisania porozumienia i zaciągania zobowiązań finansowych.

"Komitet Protestacyjny Porozumienie Białostockie nie akceptuje wstępnego porozumienia podpisanego przez związki zawodowe uczestniczące w rozmowach z Ministerstwem Finansów" - powiedziała PAP Fołta.

"Porozumienie to nie dotyczy protestujących, gdyż podpisały je związki zawodowe, które nie są organizatorami protestów, nie ogłosiły protestu, nie są w sporach zbiorowych i nie przystąpiły do protestu, ani też nie poparły żądań protestujących funkcjonariuszy służby celnej" - wyjaśniła.

Fołta powiedziała, że podkreślany przez wszystkich postulat płacowy, dotyczący podwyżki o 1500 zł, jest jednym z ważniejszych postulatów protestujących, ale nie najważniejszym. "Najważniejszym są zmiany w ustawie i uprawnienia emerytalne służb mundurowych. Chcemy pełnej restytucji praw funkcjonariuszy, którzy wracają do służby po uniewinnieniu, oraz zapewnienia pełnego bezpieczeństwa przy wykonywaniu obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy służby celnej" - zaznaczyła.

Według Fołty, "protest trwa, granica wschodnia nadal jest zablokowana". "Jak wynika z informacji, które otrzymałam dziś ze wszystkich przejść granicznych na Wschodzie, celnicy nadal protestują, na niektórych przejściach celnicy zaczynają organizować blokady. Według nas, jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie z nami rozmów w trybie natychmiastowym przez pełnomocnika rządu z pełnomocnictwami do podpisania porozumienia oraz do zaciągania zobowiązań finansowych" - powiedziała Fołta.

"Nie ma innej możliwości, jak pełnomocnik posiadający pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów z upoważnieniem do podpisania porozumienia i do zaciągania zobowiązań finansowych. W tym porozumieniu muszą być gwarancje rządowe, że te postulaty będą faktycznie realizowane według ustalonego harmonogramu" - podkreśliła Fołta.

Jak poinformowała, "Porozumienie Białostockie to komitet protestacyjny, który zawiązał się 26 czerwca 2007 roku i wszedł w spory zbiorowe z dyrektorami Izb Celnych wzdłuż zewnętrznej granicy UE, tj. IC w Gdyni, Olsztynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu". "Następnie do Porozumienia Białostockiego dołączył w lipcu Kraków, później Szczecin i Poznań. Po trwającej ponad trzy miesiące procedurze w ramach rozwiązywania sporów zbiorowych nie doszliśmy do porozumienia i 11 października 2007 Porozumienie Białostockie ogłosiło akcję protestacyjną w służbie celnej, która trwa do dnia dzisiejszego" - powiedziała Fołta.

Celnicy, którzy ogłosili protest w październiku ub. r., domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 1500 zł, co kosztowałoby budżet około 300 mln zł, oraz właściwej ochrony prawnej i uprawnień emerytalnych służb mundurowych.

W piątek resort przedstawił związkowcom projekt zmian w ustawie o służbie celnej, który m.in. znosi kontrowersyjne przepisy, nakazujące zwolnić celnika oskarżonego o umyślne popełnienie przestępstwa. Celnicy skarżyli się, że wystarczy oskarżenie o korupcję przez dwóch przemytników. Jeśli celnik zostanie uniewinniony oraz pozostanie w służbie, otrzyma wstrzymaną w okresie zawieszenia część uposażenia.

Resort finansów ma do połowy maja przedstawić wstępny plan modernizacji służby celnej, w celu zrównania zarobków celników z innymi służbami mundurowymi. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane