Cena ropy wzrosła drugi dzień z rzędu

(Tadeusz Stasiuk)
18-09-2006, 09:11

Ceny ropy wzrosły drugi dzień z rzędu z powodu obaw o nizszą podaż.

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły drugi dzień z rzędu z powodu obaw, że kraje zrzeszone w OPEC mogą obniżyć produkcję, ponieważ spada popyt.

OPEC, który wydobywa około 40 proc. światowej ropy, zmniejszył 15 września swoje prognozy co do popytu w IV kwartale tego roku do 85,6 mln baryłek dziennie. Powodem tego będą wysokie ceny ropy i wolniejszy wzrost gospodarczy w Europie i w USA.

Irański minister do spraw ropy powiedział w ubiegłym tygodniu, że OPEC powinien zredukować limit wydobycia, jeśli ceny spadną poniżej 60 USD za baryłkę.

"To całkiem możliwe, że obniżą limity wydobycia w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ ceny ropy spadają. To może być sygnał, że mamy do czynienia z dołkiem cenowym" - powiedział Shane Oliver, ekonomista z AMP Capital Investors w Sydney.

Cena ropy w dostawach na październik na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym wzrosła o 37 centów, czyli o 0,6 proc. do 63,70 USD za baryłkę.

Cena ropy spadła o 19 proc. od rekordowych poziomów 78,40 USD zanotowanych 14 lipca.

Cena ropy Brent na ICE Futures Exchange w Londynie na kontrakty październikowe wzrosła o 19 centów, czyli o 0,3, proc. do 63,52 USD za baryłkę.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Cena ropy wzrosła drugi dzień z rzędu