Centrum logistyczne jak kosmodrom

Alina Treptow
opublikowano: 16-09-2010, 00:00

Nowoczesny magazyn sam pomyśli o wszystkim. O jego inteligencji decyduje wyposażenie

Bez wyposażenia nie byłoby magazynu, lecz jeśli ktoś myśli, że sprzęt magazynowy kończy się na regałach i środkach transportu, to jest w błędzie. To prawda, że większość towarów nie ma wysokich wymagań co do warunków składowania. Wystarczy standardowa temperatura, odpowiednia przestrzeń na półkach. Jednak są i takie, które potrzebują dużo więcej. Zajrzyjmy więc do magazynu XXI wieku.

Magazyn i magazyn

Na początku należy zaznaczyć, że jest kilka rodzajów magazynów. Można je podzielić na przykład ze względu na średnią temperaturę, wysokość składowania, czy stopień automatyzacji. Również w obrębie konkretnego obiektu, występuje podział ze względu na typ składowanych towarów.

— Wszystkie nasze magazyny zaliczają się do klasy A, czyli powierzchni spełniających najwyższe standardy. W ramach prowadzonych operacji magazynowych zostały podzielone na część do przechowywania produktów spożywczych oraz niespożywczych. W ramach tej drugiej kategorii, możemy dodatkowo wyodrębnić powierzchnię ADR do składowania i obsługi produktów niebezpiecznych. Obiekty wyposażone są w rampy rozładunkowe i załadunkowe, system regałów wysokiego składowania oraz wózki widłowe i inne specjalistyczne urządzenia — mówi Krzysztof Stefaniak, dyrektor Logistyki Regionu w Raben Polska.

Nawet gdy produkt znajdzie się już na w magazynie, nad jego prawidłowym składowaniem i bezpieczeństwem czuwa wiele elementów wyposażenia.

— W czasie przechowywania produkt jest transportowany między różnymi strefami funkcjonalnymi magazynu, w wielu przypadkach jest wielokrotnie przepakowywany. Cały proces przepływu produktu angażuje różne środki technologiczne: wózki, transportery, system śledzenia wykorzystujący oznaczenia na opakowania, aparaturę do kontroli wilgotności, urządzenia do odczytywania adresów i cech charakterystycznych produktu — podkreśla Łukasz Dziewanowski, szef zespołu przetargowego w pionie logistyki magazynowej spółki Schenker.

Eksperci z branży podkreślają rosnącą rolę systemów informatycznych w procesie składowania. Nowe technologie mają ułatwić zarządzanie towarami klientów, ale i własnymi zasobami.

— Takie możliwości daje dziś nowoczesna infrastruktura IT — systemy WMS, których elementem jest technologia radiowa (RF). Za ich pomocą można efektywniej prowadzić operacje wewnątrzmagazynowe, skracać czas ich trwania, a co za tym idzie oszczędzać i to zarówno dla firmy, jak i dla obsługiwanych klientów. System magazynowy powinien być na tyle elastyczny, by w każdym momencie dawał możliwość dokonania zmian w algorytmach, raportowaniu, interface’ach, a także pozwalał na uzupełnianie go o nowe funkcje — tłumaczy Krzysztof Stefaniak.

Po pierwsze bezpieczeństwo

W trakcie magazynowania bardzo ważne jest bezpieczeństwo i to pojmowane na wiele sposobów — jako zabezpieczenie produktów, wyposażenia i samych pracowników. Mają je zapewnić takie elementy, jak: systemy klimatyzacji i wentylacji, ogrzewania, monitoringu temperatury i wilgotności powietrza, telewizji przemysłowej, tryskaczy przeciwpożarowych i innych składników systemu.

— Zależnie od przeznaczenia magazynów, wyposaża się je w specjalistyczny sprzęt, który ma zapewnić obiektowi i składowanym produktom bezpieczeństwo. Przykładem takich instalacji mogą być umieszczane pod posadzką w zbiorniki, które są zabezpieczeniem na wypadek wycieku substancji chemicznych (np. środków ochrony roślin) — dodaje Krzysztof Stefaniak.

Po drugie sprawny ruch

Nie mniej istotny od bezpieczeństwa jest proces przepływu towarów w magazynie. Nie w każdym przypadku jest on jednakowo skomplikowany. Dość złożona jest np. droga podzespołów do produkcji telewizorów.

— Na samym początku następuje awizacja produktu — klient przesyła zestandaryzowaną informację o wysłanym do magazynu towarze. Następnie operator magazynowy przeprowadza rejestrację produktu. Oczywiście nieodłącznym elementem całego procesu jest specjalistyczne oprogramowanie. Po rozładunku następuje sprawdzenie zgodności i przyjęcie towaru na magazyn za pomocą specjalnego skanera (urządzenie służące do odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp.). To wówczas następuje wczytanie produktu do systemu. Po zatwierdzeniu system wskazuje optymalną lokalizację. Po pozostawieniu produktu w wybranym miejscu magazynier skanuje miejsce — numer regału, półki, wysokość, gdzie znajduje się do momentu zamówienia przez odbiorcę — mówi Paweł Sielewicz, dyrektor operacyjny w Apreo Logistics.

Gdyby przedsiębiorcy na bezpieczeństwo składowanych w magazynach towarów, patrzyli wyłącznie pod kątem wyposażenia tych obiektów, mogliby spać spokojnie. Są to warunki o których wielu ludzi może tylko pomarzyć. Bo kto siedząc w biurze, zwłaszcza w czasie letnich upałów, nie rozmyślał o przebywaniu w pomieszczeniu z regulowaną temperaturą i wilgotnością powietrza i o oglądaniu w tych warunkach telewizji. No, może niekoniecznie przemysłowej… l

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu