Czytasz dzięki

Centrum Pokojowej Nagrody Nobla kończy współpracę z FIFA

opublikowano: 16-06-2015, 11:38

Trwa zła passa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. W związku z nabierającym tempa skandalem korupcyjnym, Centrum Pokojowej Nagrody nobla podjęło decyzję o zakończeniu współpracy z FIFA, donosi portal „The Local”.

Jak wyjaśnia Bente Erichsen, dyrektorka centrum, decyzja nie będzie miała dramatycznej formy, ale planowane jest stopniowe wygasanie wspólnego przedsięwzięcia zwanego „Uścisk dłoni na rzez Pokoju”.

Nie chcemy od razu zabijać całej idei. Ale to naturalne, że nasza organizacja nie może być kojarzona z ekscesami jakie stały się udziałem FIFA, stąd decyzja o odstąpieniu od projektu, który władze piłkarskie będą musiały prowadzić na własną rękę – ocenia Erichsen.

Obie instytucje rozpoczęły projekt „Uścisk dłoni na rzez Pokoju” w 2012 r. Jego celem jest „inspirowanie świata do zjednoczenia się w pokoju, solidarności i fair play”. Podczas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w ubiegłym roku, kapitanowie drużyn podawali sobie ręce przed i po meczach, jako symbol przyjaźni, szacunku i fair play. W ramach umowy FIFA przekazywała 1 mln koron norweskich rocznie na rzecz Centrum Pokojowej Nagrody Nobla. 

Decyzję Centrum ostro skrytykował Kjetil Siem, szef Norweskiego Związku Piłki Nożnej. 

Na świecie będą wojny, ale „Uścisk dłoni dla Pokoju” jest dobrą platformą komunikacji, od Mundialu po dżunglę w Birmie. Rozumiem, że obecnie współpraca z FIFA jest trudna, z tyloma aresztowaniami i masowym odwrotem od tej organizacji, jednak niektórzy powinni się zdystansować mając na uwadze samą ideę – powiedział Siem.

W miniony piątek współpracę z piłkarską centralą zawiesił Interpol, uzasadniając, że stracił zaufanie do działalności FIFA.

W maju policja aresztowała 14 przedstawicieli FIFA w związku z podejrzeniami o korupcję przy wyborze organizatorów Mistrzostw Świata, zaś sam „nowowybrany” na kolejną kadencje szef organizacji Joseph Blatter, zmuszony został do podania się do dymisji. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane