Czytasz dzięki

Ceny domów w Londynie spadły najmocniej od 10 lat

opublikowano: 12-03-2018, 10:21

Ceny domów w Londynie spadały styczniu w najszybszym tempie od głębokiej recesji sprzed prawie dziesięciu laty temu, przy czym największą ujemną dynamikę notowały najdroższe obszary brytyjskiej stolicy.

W pierwszym miesiącu 2018 r. średnie ceny spadły do 593 396 funtów (820 000 USD), co oznacza, że w skali roku zmniejszyły się o 2,6 proc. To największa ujemna dynamika od sierpnia 2009 r., wynika z raportu firmy Acadata. Największymi przegranymi były najwyżej wycenianie dzielnice Londynu, na czele z 14,9-proc.spadkiem w Wandsworth i 12,2-proc. w Southwark.

Zobacz więcej

Londyn, Oxford Street

Bloomberg

W samym styczniu w ujęciu miesięcznym, ceny w Londynie spadły o 0,8 proc., co stanowi równowartość prawie 5000 funtów. Sugeruje to, że obserwowana przez większą część 2017 r. słabość rynku, nadal utrzymywała się na początku bieżącego roku. 

Koniunktura w tym segmencie rynku została dotknieta wolniejszym wzrostem gospdoarczym i szybszą inflacąi od czasu referendum ws. brexitu, podczas gdy Bank Anglia zasygnalizował, że musi nadal podnosić stopy procentowe.

Według odrębnego raportu Visa, spadek na rynku mieszkaniowym może  wpływać na wydatki konsumpcyjne, które w lutym 2018 r. spadły dziewiątym raz w ostatnich 10 miesiącach. Gospodarstwa domowe wydają obecnie na rekreację najmniej od 2010 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane