Czytasz dzięki

Ceny drewna w cieniu wiatrołomów

opublikowano: 20-03-2018, 22:00
aktualizacja: 21-03-2018, 12:10

Lasy Państwowe sprzedają dzisiaj drewno taniej niż w 2017 r. Ceny zbliżone do tegorocznych powinny obowiązywać również przyszłym roku.

W połowie zeszłego roku ówczesny dyrektor generalny Lasów Państwowych (LP) Konrad Tomaszewski mówił w rozmowie z „PB”, że w obecnych realiach gospodarczych, przy takiej koniunkturze na świecie oraz w Polsce o spadku cen drewna sprzedawanego przez jego firmę „nie może być mowy”. Życie zupełnie nieoczekiwanie potoczyło się jednak inaczej. Dwa miesiące temu Konrad Tomaszewski pożegnał się ze swoim stanowiskiem, a jego następca Andrzej Konieczny, dotychczasowy wiceminister środowiska, zupełnie inaczej spojrzał na kwestie współpracy z przemysłem (pisaliśmy o tym już 7 marca 2018 r.), w tym także na sprzedaż surowca drzewnego. Jednym z priorytetów nowego dyrektora generalnego LP jest ustabilizowanie cen drewna. Chociaż były wiceminister stoi na czele państwowej firmy zaledwie od kilku tygodni, efekty jego działań w tej dziedzinie są już zauważalne.

Wyświetl galerię [1/3]

fot. Daniel Frymark - FORUM

Jest już taniej...

Ceny najważniejszych grup surowcowych oferowanych przez LP są w tym roku niższe niż w minionym. W przypadku najcenniejszego drewna, jakim jest tartaczne liściaste, to pierwsza obniżka cen od sześciu lat. Za przecenami stoją oczywiście zeszłoroczne wiatrołomy, efekt „huraganu stulecia”. To z ich powodu Lasy zwiększają podaż drewna zaliczanego do najczęściej kupowanych kategorii. Np. drewna średniowymiarowego (grupa S2A) ma trafić do sprzedaży o 15 proc. więcej niż w zeszłym, a wielkowymiarowego sosnowego (grupa W So) — o 7 proc. więcej. Te dwie kategorie stanowią ponad trzy czwarte ogółu surowca, który sprzedają co roku LP. Aż dwa razy większa niż w 2017 r. będzie tym razem oferta drewna średniowymiarowego ogólnego przeznaczenia (grupa S2A OPAL). Na rynek trafi natomiast mniej m.in. surowca średniowymiarowego o dużej średnicy (grupa S2B) oraz wielkowymiarowego z drzew liściastych (grupy WL).

Powyższe zmiany wynikają właśnie z tego, że LP muszą zagospodarować w pierwszej kolejności drewno z terenów dotkniętych klęską.

— Tak zwana struktura sortymentowa drewna, jakie pozyskujemy z nadleśnictw, w których wystąpiły w zeszłym roku wiatrołomy, jest oczywiście inna niż struktura drewna pozyskanego planowo. A o tym, do jakich celów zostanie przeznaczony ten surowiec, a co za tym idzie, jaka będzie jego cena, decyduje przecież rynek — wyjaśnia w rozmowie z „PB” Andrzej Konieczny.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Andrzej Ballaun, dyrektor biura marketingu w dyrekcji generalnej LP, dodaje, że nie oznacza to wcale, że drewno powalone przez wiatrołomy musi być niższej jakości, niż gdyby drzewostany były nienaruszone. Często surowiec z terenów dotkniętych kataklizmem jest pełnowartościowy i nabywany przez przemysł po takich samych cenach jak towar pozyskany gdzie indziej.

...nie będzie drożej

LP zaczęły sprzedawać drewno z wiatrołomów już w zeszłym roku, będą to robić w tym, ale także w 2019 r. — W tzw. nadleśnictwach klęskowych zostanie w tym roku pozyskane więcej drewna, niż zaplanowano do sprzedaży w 2018 r. i dlatego część surowca zostanie przeznaczona na zapas i trafi na rynek dopiero w przyszłym roku — mówi Andrzej Ballaun. To będzie z pewnością jeden z czynników kształtujących ceny surowca drzewnego w 2019 r. Generalnie LP chcą, by poziom cen oferowanegow przyszłym roku towaru nie różnił się od cen tegorocznych.

— Chcemy zachować ceny na poziomie roku 2018, choć planujemy również pewne ich korekty. Zakładamy, że będą one korzystne dla obu stron transakcji, czyli dla Lasów i dla odbiorców — dodaje dyrektor biura marketingu w LP.

Te korekty miałyby zmieniać ceny zarówno w górę, jak i w dół.

— Mamy do czynienia z likwidacją skutków klęski żywiołowej i to w dużym stopniu lokalnie ukształtuje podaż oraz ceny. Będziemy się starali doprowadzić do tego, żeby ceny tego samego rodzaju drewna w różnych nadleśnictwach zbliżały się do siebie — deklaruje Andrzej Ballaun.

Jego zdaniem, LP chcą z dużym wyprzedzeniem informować swoich partnerów handlowych o korektach cenowych, jakich można się spodziewać w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane