Ceny mieszkań w Polsce wcale nie oszalały

opublikowano: 16-09-2019, 13:25

Wśród 28 krajów UE w ciągu 10 lat przeciętna cena mkw. mieszkania podniosła się o 20 proc. W Polsce zwyżka to 6 proc.

"Polski rynek mieszkaniowy pozostaje wstrzemięźliwy. To, co nad Wisłą uznawane jest za niepokojące wzrosty cen, nie budziłoby aż takich emocji na Węgrzech, Łotwie, w Estonii, Austrii czy Islandii. W tej ostatniej ceny mieszkań zdążyły się już niemal podwoić od poziomu ze szczytu ostatniej hossy" - zwraca uwagę Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment.

Polska pozostaje w ogonie tej nieruchomościowej hossy. Wg danych Eurostatu przeciętny metr nad Wisłą był w pierwszym kwartale br. o 6 proc. droższy niż 10 lat wcześniej.

W ciągu dekady najmocniej podrożały mieszkania na Islandii (ceny niemal podwoiły się), głównie za sprawą rozwoju turystyki. 

Na Węgrzech po latach gorszej koniunktury poprawie sprzyja bardzo ekspansywna polityka rządu - obniżono z 27 do 5 proc. VAT na nowe mieszkania, wprowadzono także program dopłat do kredytów mieszkaniowych, premiujący rodziny mające lub chcące mieć dzieci.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu