Ceny na rynku rolnym wzrosną. A wraz z nimi skoczy inflacja

BMK
opublikowano: 20-08-2007, 00:00

Lepsze zbiory nie uchronią nas przed wzrostami cen produktów rolnych, a drożejące zboża, mleko i mięso wpłyną na inflację.

Lepsze zbiory nie uchronią nas przed wzrostami cen produktów rolnych, a drożejące zboża, mleko i mięso wpłyną na inflację.

Lipiec przyniósł na rynku rolnym spadek cen skupu pszenicy, żyta, ziemniaków, potaniał też żywiec wołowy. Więcej niż w czerwcu płacono za żywiec wieprzowy, drób i mleko. W porównaniu z lipcem 2006 w skupie spadły ceny żywca wołowego i ziemniaków, a podrożały zboża, żywiec wieprzowy, drób i mleko. Zdaniem Marty Skrzypek, analityka rynku rolnego Banku BGŻ, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dane nie były zaskakujące.

— Nieznaczny sezonowy spadek cen zbóż wynika częściowo z optymistycznych prognoz zbiorów. Jednak ta tendencja nie będzie kontynuowana w następnych miesiącach, m.in. ze względu na słabsze zbiory na Ukrainie, we Francji i Niemczech, co zwiększy zapotrzebowanie tych krajów na polskie ziarno — tłumaczy Marta Skrzypek.

Według GUS, tegoroczne zbiory będą w Polsce wyższe o około 23-29 proc. od ubiegłorocznych. Jednak rosnący popyt na rynku globalnym (m.in. związany z rosnącym popytem w Stanach Zjednoczonych na kukurydzę) będzie podnosił ceny zbóż, co nie pozostanie bez wpływu na ceny żywności, a także inflację. Negatywny wpływ ma też ubiegłoroczna susza w Australii i Nowej Zelandii, która skutkuje niewielką podażą mleka u tych podstawowych globalnych eksporterów produktów mleczarskich. Tymczasem kraje rozwijające się, ze względu na zmianę sposobu żywienia, zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na ten produkt. Efekt: polskie mleko drożeje w skupie w tempie dwucyfrowym.

— Od kilku miesięcy widać wyraźny wzrost cen produktów mleczarskich i to się w najbliższym czasie nie zmieni — prognozuje Marta Skrzypek.

Na szczęście wpływ cen skupu produktów rolnych na cały indeks CPI nie powinien być silny.

— Rosnące ceny skupu wpływają na indeks cen, choć ten wpływ nie jest bardzo duży. W przypadku pszenicy, zmiany w skupie przekładają się na ceny pieczywa i wyrobów ciastkarskich po około ośmiu miesiącach. W przypadku mięsa rezultat w postaci rosnących cen detalicznych widoczny jest już po miesiącu — tłumaczy analityk BGŻ.

Jej zdaniem w kolejnych miesiącach powinniśmy liczyć się z dalszymi wzrostami cen wieprzowiny, drobiu, a także nabiału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu