Ceny ropy spadły o 1,6% po decyzji OPEC, sukcesie wyborów w Iraku

Polska Agencja Prasowa SA
31-01-2005, 07:22

Ceny ropy na rynku amerykańskim spadły w poniedziałek rano o ponad 1,6 procent po podjętej podczas weekendu decyzji OPEC  w sprawie pozostawienia na razie wydobycia na niezmienionym poziomie i po pomyślnym przebiegu wyborów w Iraku, bez wydarzeń zakłócających eksport irackiej ropy.

Ceny ropy na rynku amerykańskim spadły w poniedziałek rano o ponad 1,6 procent po podjętej podczas weekendu decyzji OPEC  w sprawie pozostawienia na razie wydobycia na niezmienionym poziomie i po pomyślnym przebiegu wyborów w Iraku, bez wydarzeń zakłócających eksport irackiej ropy.

    Wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena lekkiej ropy amerykańskiej na nowojorskiej Mercantile Exchange  spadła w poniedziałek wcześnie rano po otwarciu transakcji elektronicznych  do 46,41-46,46 dol. za baryłkę, o 77-72 centy poniżej zamknięcia z piątku.

    Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową postanowiła w niedzielę na sesji ministerialnej w Wiedniu utrzymać dotychczasowy pułap wydobycia, wynoszący łącznie 27 mln baryłek dziennie, mimo że w ubiegłym tygodniu ceny na rynku amerykańskim zbliżyły się, po raz pierwszy od listopada, na bezpośrednią odległość do psychologicznej granicy 50 dolarów za baryłkę.

    "50 dol. za baryłkę nie wpłynie specjalnie na zwolnienie  tempa wzrostu gospodarczego. Niektórzy analitycy oceniają, że nawet 60 dol. nie odegrałoby dużej roli, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy" - powiedział w niedzielę prezydent OPEC szejk Ahmad al-Fahd al-Sabah z Kuwejtu.

    Z kolei w Iraku dzień wyborczy przyniósł wprawdzie wiele ofiar w wyniku licznych zamachów samobójczych, ale nie potwierdził zapowiedzi terrorystów co do zakrojonych na szeroką skalę aktów sabotażu i ataków na rurociągi i urządzenia naftowe.

Wprawdzie na północy Iraku nadal trwa spowodowana grudniowymi aktami dywersji przerwa w przesyłaniu ropy za granicę rurociągiem tureckim, jednak w zagłębiu południowym wydobycie i eksport  idą pełną parą, w tempie 1,7 mln baryłek dziennie - podali zarządcy irackiego sektora naftowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy spadły o 1,6% po decyzji OPEC, sukcesie wyborów w Iraku