Ceny ropy w USA blisko 8-miesięcznego maksimum z powodu Iranu

DI, PAP
opublikowano: 04-01-2012, 08:30

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zbliżają się do 8-miesięcznego maksimum z powodu napięcia związanego z Iranem.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 31 centów do 102,65 USD.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 30 centów do 111,83 USD za baryłkę.

Iran podejmie działania, jeśli lotniskowiec sił USA powróci do Zatoki Perskiej, skąd wypłynął podczas irańskich manewrów wojskowych - powiedział dowódca sił zbrojnych Iranu Ataollah Salehi. To jak dotąd najbardziej agresywny komunikat Teheranu.

"Radzę, rekomenduję i ostrzegam Amerykanów w sprawie powrotu tego lotniskowca na wody Zatoki Perskiej, ponieważ nie mamy w zwyczaju ostrzegać dwa razy" - miał powiedzieć Salehi, cytowany we wtorek przez półoficjalną irańską agencję Fars.

Te najbardziej jak dotąd agresywne groźby Iranu artykułowane są w okresie, gdy międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na Iran mają druzgocące skutki dla gospodarki islamskiej republiki.

Oczekuje się, że UE wprowadzi pod koniec miesiąca nowy pakiet sankcji, które mogą również objąć zakaz importu irańskiej ropy.

W miarę jak rośnie presja wywierana na gospodarkę Iranu, Teheran odpowiada coraz bardziej wojowniczą retoryką.

Iran w poniedziałek zakończył 10-dniowe manewry. Podczas ich trwania Teheran ostrzegał, że jeśli Zachód wprowadzi sankcje na eksport irańskiej ropy, może dojść do zablokowania cieśniny Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy.

Napięcie między mocarstwami zachodnimi i Iranem wzrosło, gdy w listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, iż Iran wydaje się pracować nad uzyskaniem broni jądrowej. Jest możliwe, że tajne prace w tym kierunku są kontynuowane - zaznaczyła MAEA. Teheran utrzymuje od kilku lat, że chce tylko produkować paliwo dla elektrowni atomowych.

"Rynek ropy jest dobrze zbilansowany, a wzrosty cen surowca to zagrożenie potencjalnymi zakłóceniami w jego dostawach" - mówi Victor Shum, ekonomista Purvin & Gertz Inc. w Singapurze.

Shum ocenia, że w ciągu najbliższych miesięcy ropa w USA będzie kosztować powyżej 100 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu