Ceny ziemi rolnej wyhamowały

471 proc. O tyle od 2004 r. wzrósł obliczany przez Lion’s Bank indeks cen ziemi rolnej.

Dynamika cen ziemi rolnej wyhamowała w pierwszym kwartale niemal do zera, na kolejne kwartały dobrze nie wróży zakaz kupna ziemi rolnej przez osoby niebędące rolnikami indywidualnymi, twierdzą analitycy Lion’s Banku. Obliczane przez bank średnie ceny ziemi rolnej wzrosły w pierwszym kwartale o 206 zł za hektar, po tym jak kwartał wcześniej tempo zwyżek było zaledwie minimalnie wyższe.

Tym samym dynamika cen w ujęciu kwartalnym spadła do 0,6 proc., po tym jak w ostatnich latach do rzadkości nie należały zwyżki cen ziemi o 1-2 tys. zł kwartalnie. To może być zapowiedź końca wielkiej hossy, która przez 12 lat wyniosła indeks o prawie 500 proc. w górę. Z końcem kwietnia w życie wszedł zakaz kupna ziemi rolnej przez osoby niebędące rolnikami indywidualnymi.

— Rolnicy czekali z zakupami, aż nowe prawo zacznie działać, czego skutkiem będzie spadek cen — komentuje Bartosz Turek z Lion’s Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny ziemi rolnej wyhamowały