CEZ kupuje udziały Elektrowni Skawina i Elektrociepłowni Chorzów Elcho

Internet Securities
opublikowano: 31-01-2006, 14:38

Czeska grupa energetyczna CEZ, która planuje wejść w 2006 roku na warszawską giełdę, podpisała umowę przejęcia od amerykańskiego PSEG pakietów kontrolnych dwóch producentów energii w Polsce – Elektrowni Skawina SA i Elektrociepłowni Chorzów Elcho Sp. z o.o., wynika z komunikatu czeskiej firmy.

Czeska grupa energetyczna CEZ, która planuje wejść w 2006 roku na warszawską giełdę, podpisała umowę przejęcia od amerykańskiego PSEG pakietów kontrolnych dwóch producentów energii w Polsce – Elektrowni Skawina SA i Elektrociepłowni Chorzów Elcho Sp. z o.o., wynika z komunikatu czeskiej firmy.

„W dniu dzisiejszym w Amsterdamie przedstawiciele firmy energetycznej CEZ i PSEG Global podpisali umowy w sprawie kupna wszystkich udziałów w spółkach PSEG Distribution BV i PSEG Silesia BV, udziałowców większościowych Elektrowni Skawina SA i Elektrociepłowni Elcho Sp. z o. o.”- czytamy w komunikacie.

CEZ podał, że transakcja powinna zostać zamknięta w nadchodzących miesiącach, po uzyskaniu zgody odpowiednich organów.

„Zgodnie z ustaleniami z PSEG, cena zakupu nie zostanie na razie ujawniona” – czytamy dalej.

Elektrownie Skawina i Elcho znajdują się w południowej Polsce. Obie wytwarzają energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem. CEZ stanie się pośrednio właścicielem ok. 75% udziałów w Skawinie i ok. 89% udziałów w Elcho.

Pozostałe walory tych firm należą – bezpośrednio w przypadku Skawiny i pośrednio w przypadku Elcho – do Skarbu Państwa.

„Fakt, że udało nam się osiągnąć pierwszy sukces w Polsce i to od razu z dwiema akwizycjami, to bardzo przyjemna wiadomość. To także wyraźny znak, że jesteśmy żywotnie zainteresowani działalnością na polskim rynku” – prezes CEZ powiedział Martin Roman, cytowany w komunikacie.

Skawina to elektrownia węglowa o mocy 590 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi około 2,8 TWh.

Elcho składa się z dwóch nowoczesnych bloków o mocy 220 MW, wytwarzających energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem. 100% energii elektrycznej wytwarzanej przez Elcho jest dostarczane do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, z kolei ciepło jest sprzedawane lokalnie.

Na początku grudnia ub. r. agencja ISB informowała, że PSEG chce wkrótce sprzedać pakiety kontrolne dwóch producentów energii w Polsce, gdyż redukuje swoje aktywa poza Stanami Zjednoczonymi w związku z połączeniem z koncernem Exelon.

Na rynku pojawiły się spekulacje, że oprócz CEZ-u, zainteresowanie aktywami PSEG-u w Polsce wykazywały włoski Enel, szwajcarski Atel, austriacki Verbund, szwedzki Vattenfall i firmy hiszpańskie.

Grupa energetyczna CEZ jest zintegrowaną pionowo strukturą holdingową skupiającą w Czechach zarówno producentów energii, jej dystrybutorów, jak i kopalnie węgla. Łącznie w 97 spółkach grupy pracuje 18 tys. osób.

Na koniec 2004 roku CEZ dysponował mocą energetyczną 12,3 tys. MW, czyli ponad 70% potencjału na rynku czeskim.

Według stanu na koniec 2004 roku, 67,6% akcji CEZ należało do czeskiego Skarbu Państwa poprzez Fundusz Majątku Narodowego, ponad 24% do inwestorów instytucjonalnych – głównie zagranicznych, ale także krajowych. Pozostałe walory należały do osób fizycznych, w tym ponad 3% do zarządu.

CEZ jest na liście inwestorów starających się o kupno od Skarbu Państwa pakietu akcji Elektrowni Kozienice i od dłuższego czasu rozmawia też ze Skarbem Państwa i Elektrimem w sprawie wejścia do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

Spółka jest także zainteresowana zakupem polskich spółek dystrybucji energii elektrycznej, m.in. spółką Enea i kopalniami - Katowickim Holdingiem Węglowym.

W ramach inwestycji poza Czechami, CEZ objął większościowe pakiety akcji w trzech bułgarskich i jednej rumuńskiej firmie dystrybucji energii. Koncern uczestniczy w kolejnych przetargach na terenie Europy Południowo-Wschodniej i Środkowej.

Ostatnio spółka, wraz z trzema innymi konkurentami, zakwalifikowała się do przetargu prywatyzacyjnego macedońskiej firmy energetycznej ESM w połowie grudnia.

W 2004 roku Grupa CEZ odnotowała przychód w wysokości 100,1 mld koron czeskich (ok. 3,4 mld euro) wobec 84,8 mld koron w 2003 roku, a zysk netto wyniósł 13,1 mld koron (ok. 435 mln euro) wobec 5,9 mld koron rok wcześniej. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane