ČEZ planuje pozwać Gazprom

opublikowano: 27-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Miliardy koron, czyli setki milionów złotych, mógł stracić czeski koncern energetyczny ČEZ z powodu przerw w dostawach rosyjskiego gazu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • skąd ČEZ chce w 2023 r. sprowadzać gaz ziemny
  • jaką rolę może tu odegrać Polska

ČEZ nie ma zamiaru negocjować z Gazpromem warunków dostaw gazu na przyszły rok – zapowiedział w czeskiej telewizji państwowej Daniel Beneš, prezes koncernu energetycznego. W ocenie menedżera w sytuacji, w której jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy, rozmawiać można wyłącznie o odszkodowaniu.

Gaz już nie ze Wschodu, ale z Zachodu
Gaz już nie ze Wschodu, ale z Zachodu
Czeski ČEZ nie będzie kupował gazu od Rosjan. Chce kupić kilka miliardów metrów sześciennych gazu poprzez terminal w Holandii.
David W Cerny / Reuters / Forum

Dodał, że ostatnie przerwy w zaopatrzeniu tej firmy w rosyjskie paliwo i zmniejszenie dostaw spowodowało straty, które można liczyć w miliardach koron. Dlatego ČEZ za najwłaściwsze w tej sytuacji uważa wystąpienie przeciwko Gazpromowi do arbitrażu.

Daniel Beneš podkreśla, że tego typu szkodliwą dla swoich europejskich klientów politykę polegającą na zmniejszenie dostaw gazu, rosyjski koncern prowadził już od 2021 r. Celem miało być zmniejszenie zapasów tego paliwa w magazynach państw należących do UE.

ČEZ chce w przyszłym roku zaopatrywać się w gaz ziemny z innych niż rosyjski kierunków. Ma to robić m.in. za pośrednictwem uruchomionego we wrześniu terminal LNG w holenderskim porcie Eemshaven. Potencjał dla Czechów mają również analogiczne terminalach w Niemczech i Polsce (ich łączne zdolności przekraczają 50 mld m sześć. rocznie). Daniel Beneš dodał, że jego firma negocjuje już warunki przesyłu tego gazu poprzez europejski system gazociągów.

Roczne zapotrzebowanie Czech na gaz ziemny wyniosło w minionym roku nieco ponad 9 mld m sześć.

Należący w dwóch trzecich do czeskiego rządu koncern ČEZ jest notowany na giełdach w Pradze i w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane