Chiński eksport zaskoczył spadkiem, ale nadwyżka w handlu z USA rośnie

opublikowano: 08-05-2019, 06:21

Można mówi o sporym zaskoczeniu w przypadku najnowszych danych o bilansie handlowym Chin. Eksport z Państwa Środka nieoczekiwanie spadł, zaś import zamiast prognozowanego spadku wzrósł.

Dostawy z Chin zmniejszyły się w kwietniu 2019 r. o 2,7 proc. podczas gdy mediana oczekiwań ekonomistów zakładała wzrost rzędu 3 proc. Z kolei import zwiększył się aż o 4 proc. podczas gdy spodziewano się jego spadku o 2,1 proc. W rezultacie nadwyżka handlowa Chin wyniosła 13,84 mld USD, wynika z danych Chińskiej Agencji Celnej.

Chiny, port
Chiny, port
fot. Bloomberg

Wśród zaprezentowanych w środę danych na pierwszy plan wybija się mocny wzrost nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Po pierwszych czterech miesiącach 2019 r. zwiększyła się ona o 10,5 proc. wobec analogicznego okresu 2018 r. i zamknęła się kwotą 570 mld juanów (84 mld USD).

W pewnym stopniu odczyt ten tłumaczy ostatnie groźby prezydenta USA Donalda Trumpa o podwyższeniu z 10 do 25 proc. cen importowych na chińskie produkty o wartości 200 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane