Chiński sektor nieruchomości jest coraz bliżej wyjścia z kryzysu

opublikowano: 15-03-2023, 13:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chiński sektor nieruchomości poczynił postępy w wychodzeniu z trwającego od miesięcy załamania. Oficjalne dane za okres styczeń-luty w środę pokazały bowiem znacznie mniejsze spadki sprzedaży domów, inwestycji deweloperskich oraz rozpoczętych budów – podaje agencja Reuters.

Flaga Chin
Flaga Chin
Fot. Yan Ke/Unsplash

Jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego, sprzedaż domów według powierzchni w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku spadła o 3,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W całym 2022 roku obniżka wyniosła natomiast 24 proc.

Mniej okazały spadek sprzedaży wystąpił po zwyżce cen nowych domów w styczniu. Był to pierwszy taki wzrost od roku. Wynikało to z tego, że sentyment wśród kupujących poprawił się za sprawą wielu działań wspierających, oczekiwań na kolejne kroki stymulacyjne i wyjściu Chin z polityki zero-COVID.

W okresie styczeń-luty inwestycje deweloperskie w nieruchomości spadły o 5,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., poprawiając się w stosunku do grudniowego 12-procentowego rocznego spadku i 10-procentowej obniżki w całym 2022 r.

Ponadto indeks śledzący udziały w rynku nieruchomości w Chinach wzrósł w środę o 1,4 proc.

Sentyment inwestorów dla chińskiego sektora nieruchomości, który od lat jest filarem wzrostu drugiej co do wielkości gospodarki świata, od połowy 2021 r. bardzo się pogorszył za sprawą licznych kryzysów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane