Chińskie miasto Zhoushan chce zbudować z Exxon Mobil fabrykę etylenu za 7 mld USD

opublikowano: 17-10-2018, 07:51

Chińskie miasto Zhoushan zlokalizowane na południe od Szanghaju prowadzi rozmowy z amerykańskim gigantem naftowym, koncernem Exxon Mobil, w sprawie budowy zakładu produkującego etylen o wartości 7 mld USD, donosi Reuters.

Zgodnie z oświadczenie, zakład miałby roczną zdolność produkcyjną na poziomie 1,5 miliona do 1,8 miliona ton, co uczyniłoby go większym niż zakład Exxona w mieście Huizhou w południowej prowincji Guangdong, który wytwarza 1,2 miliona ton rocznie.  

Potencjalna inwestycja ma miejsce w okresie, gdy Chiny, największy na świecie konsument chemikaliów, szykują się ukończenia największej ekspansji w produkcji petrochemicznej w swojej historii, z co najmniej 13 kompleksami etylenu planowanymi w ciągu najbliższych pięciu lat.

Exxon Mobil informował we wrześniu że podpisał wstępną umowę na budowę kompleksu petrochemicznego, w tym fabryki etylenu w Huizhou.

Jednocześnie amerykański koncern zgodził się również uczestniczyć w prowincjonalnym projekcie budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w tym mieście i dostarczania do niego LNG, chociaż nie podano szczegółów dotyczących terminów

Exxon posiada również 25-procentowy udział w rafinerii i zakładzie petrochemicznym w prowincji Fujian we współpracy z największym chińskim koncernem petrochemicznym Sinopec.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane