Chińskie rezerwy walutowe wzrosły 12-ty miesiąc z rzędu

opublikowano: 07-02-2018, 13:22
aktualizacja: 07-02-2018, 13:26

Chińskie rezerwy walutowe wzrosły 12-ty miesiąc z rzędu, juan umocnił się, a perspektywy gospodarcze uległy poprawie, donosi Bloomberg.

Największe na świecie rezerwy zwiększyły się styczniu 2018 r. o 21,6 mld USD do 3,16 bln USD, wynika z danych zaprezentowanych przez Ludowy Bank Chin. Oczekiwania ekonomistów były nieco wyższe i zakładały wartość rezerw na poziomie 3,17 bln USD.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Stan rezerw zwiększał się przez ostatnie miesiące, po tym jak w styczniu 2017 r. spadł poniżej 3 bln USD. Przyczyniło się do tego umocnienie chińskiej waluty i kontrola kapitału, która nadal nie pozwala na wypływ pieniędzy z kraju. Presję na odpływ kapitałów obniża również silna gospodarka, a prognozy rozwoju rosną po zeszłorocznym przyspieszeniu, które dodatkowo wspiera słabszy dolar.

W najbliższym czasie juan może wzrosnąć do 6,2 za dolara, co prowadzić będzie do zwiększenia wpływów z funduszy. Władze mogą w rezultacie stopniowo rozluźnić kontrolę kapitału – ocenia Tommy Xie, ekonomista w Oversea-Chinese Banking w Singapurze.

Juan umocnił się w styczniu o 3,51 proc. w stosunku do dolara, notując najlepszy wynik od sierpnia 2015 r

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chińskie rezerwy walutowe wzrosły 12-ty miesiąc z rzędu