Chiny: Konferencja w sprawie walki z ptasią grypą: Annan apeluje o pośpiech

Polska Agencja Prasowa SA
18-01-2006, 07:24

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oświadczył w środę, że "nie ma czasu do stracenia" w przygotowaniach do stawienia czoła ewentualnej pandemii ptasiej grypy.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oświadczył w środę, że "nie ma czasu do stracenia" w przygotowaniach do stawienia czoła ewentualnej pandemii ptasiej grypy.

    W przesłaniu audiowizualnym do uczestników odbywającej się w Pekinie konferencji w sprawie walki z ptasią grypą, Annan podkreślił, że "jeśli chcemy być naprawdę gotowi, musimy dokonać olbrzymiego wysiłku".

    Prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz, który również skorzystał z takiej formy udziału w konferencji, zwrócił uwagę, na kluczowe znaczenie zgromadzenia odpowiednich środków finansowych i dodał, że "wszystkie kraje ponoszą odpowiedzialność za walkę z tą chorobą".

    Bank Światowy ocenia, że ewentualna pandemia ptasiej grypy spowodowałaby śmierć milionów ludzi a liczba chorych sięgnęłaby dziesiątków milionów. Koszty pandemii wyniosłyby ok. 800 mld dolarów.

    W pekińskiej konferencji bierze udział ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych. Głównym celem konferencji jest pozyskanie z różnych źródeł ok. 1,5 mld dolarów na pierwszą fazę walki z ptasią grypą.

    Wirus ptasiej grypy H5N1, który pojawił się w Azji południowo-wschodniej w 2003 r., dotychczas zabił w tym rejonie - według danych ONZ - 78 osób. Pandemia może wybuchnąć w przypadku uzyskania przez wirusa zdolności łatwego przenoszenia się na człowieka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: Konferencja w sprawie walki z ptasią grypą: Annan apeluje o pośpiech