Chiny mają wspomóc wydobycie ropy w Wenezueli

opublikowano: 04-07-2018, 08:32

Znajdujący się w ciężkiej sytuacji sektor naftowy w Wenezueli może pozyskać bardzo potrzebne finansowanie z Chin, uważa tamtejszy minister finansów Simon Zerpa. Takie wnioski płyną z jego spotkania w Pekinie z przedstawicielami China Development Bank i China National Petroleum.

Oficjel zapowiedział, że China Development Bank zainwestuje ponad 250 mln USD w celu zwiększenia wydobycia ropy w Wenezueli w Pasie Orinoko.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Otrzymaliśmy potwierdzenie dotyczące bezpośredniej inwestycji o wartości ponad 250 mln USD od China Development Bank, mającej zwiększyć produkcję koncernu PDVSA. Ze swojej strony gromadzimy wspólne  finansowanie specjalnej pożyczki, którą rząd Chin przyznaje Wenezueli za 5 mld USD bezpośrednich inwestycji w produkcję – powiedział Zerpa.

Dodaje, że oba kraje podpiszą kolejne trzy lub cztery transakcje finansowania w nadchodzących tygodniach.

Od wyboru Nicolasa Maduro na prezydenta Wenezueli w 2013 r. gwałtownie spada wydajność produkcji ropy naftowej w Wenezueli. Zmniejszyła się ona w tym okresie z średnio 2,9 mln baryłek dziennie do około 1,36 mln baryłek obecnie, wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii. Państwowa firma naftowa PDVSA walczy o dostawy do Chin po tym, jak zmiany w prawie doprowadziły do zamrożenia aktywów amerykańskiego koncernu  ConocoPhillips w karaibskich portach i terminalach.

Maduro zapowiedział zwiększenie produkcji o 1 mln baryłek dziennie, a tymczasem krytycy twierdzą, że do końca 2018 r. produkcja spadnie do 1 mln baryłek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Chiny mają wspomóc wydobycie ropy w Wenezueli