Chiny: największa spółka węglowa zwiększyła produkcję

opublikowano: 21-10-2021, 09:14

China Energy Investment (CEIC) największy producent węgla w Państwie Środka, zwiększyła wydobycie od początku października o 7,5 proc. r/r do 2,26 mln ton.

Spółka zwiększyła jednocześnie produkcję energii o 15 proc. r/r, informuje agencja Bloomberg.

Firma zadeklarowała zwiększenie dostaw energii w sezonie grzewczym i wydobycia w IV kwartale. CEIC zapowiedział również ograniczenie ceny węgla energetycznego do 1800 juanów za tonę. Zapewniono, że nie będą wykonywane prace remontowe, które nie są pilne, a zapasy mają być utrzymywane na poziomie zapewniającym zaspokojenie tygodniowych dostaw.

Cena w odwrocie

W czwartek kontrakty terminowe na węgiel w Zhengzhou spadły o prawie 10 proc. do dolnego dziennego limitu wahań, choć wciąż są o 14 proc. wyżej niż na początku miesiąca.

Spadek był reakcją na doniesienia o determinacji chińskich władz, które chcą ukrócić spekulację na rynku węgla. Przedstawiciele państwowej komisji ds. rozwoju i reform wizytowali lokalne centra produkcji węgla i zapewnili, że zintensyfikują kontrolę transakcji spotowych.

JSW 13 proc. od szczytu

Na informacje z Chin negatywnie reagują polskie spółki z branży.

Kurs JSW na sesji w czwartek spadał o ponad 2 proc., a od szczytu sprzed trzech dni osunął się o 13 proc.

Korektę zaliczają również Bogdanka (-4,5 proc.), Coal Energy (-5 proc.) i Bumech (-2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane