Chiny największym eksporterem do Wielkiej Brytanii

opublikowano: 26-05-2021, 10:55

Chiny zdetronizowały Niemcy i po raz pierwszy w historii awansowały na pozycję numer jeden wśród kierunków importowych do Wielkiej Brytanii.

Adobe Stock

Jak podaje Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) od początku 2018 r. wartość importu z Chin zwiększyła się o 66 proc. osiągając w pierwszym kwartale 2021 r. poziom 16,9 mld GBP (24 mld USD). W tym samym okresie zakupy z Niemiec zmniejszyły się o ¼ spadając do 12,5 mld GBP. Taka zmiana wiązana jest z zawirowaniami powstałymi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej oraz wynikającym z wybuchu pandemii wzroście popytu na towary i produkty dostarczane z Chin.

Dostawy z Niemiec, największej europejskiej gospodarki systematycznie spadają od kwietnia 2019 r.

Z raportu ONS wynika przy tym, że pomimo 23,1proc. spadku całkowitego handlu z krajami Unii Europejskiej w całym okresie, UE pozostaje największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii.

W ostatnich kilkunastu miesiącach odnotowano wzrost importu z Państwa Środka tekstyliów używanych do masek na twarz i innego sprzętu ochrony osobistej, a także zwiększony popyt na urządzenia elektryczne i elektroniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Reuters

Polecane