Chiny ograniczają zakupy LNG

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 12-04-2022, 13:15

Wysokie ceny zwiększające koszty importu zmusiły Chiny do ograniczenia zakupu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dodatkowo popyt ograniczany jest blokadami i restrykcjami wprowadzanymi w związku z nowa falą infekcji Covid-19, informuje Bloomberg.

Rapp Ole Magnus / Aftenposten / TT newsagency / Forum

Najnowsze dane pokazują, że w pierwszym kwartale 2022 r. import LNG przez Państwo Środka zmniejszył się o 14 proc. w porównaniu do analogicznego kresu roku poprzedniego.

Lujia Cao, analityk gazu w BloombergNEF twierdzi, że w chińskim sektorze przemysłowym pojawiają się oznaki drastycznego ograniczenia popytu na gaz. Dodała, że „…słaby popyt i zaporowo wysokie ceny LNG ograniczają zainteresowanie zakupami importerów”.

Skalę problemu obrazuje choćby około 35-proc. podwyżka regulowanych stawek LNG dla użytkowników przemysłowych przez państwowego potentata China National Petroleum.

Wyższe koszty gazu mogą ograniczyć wytwarzanie energii w elektrowniach i wymusić ograniczenia w energochłonnych gałęziach przemysłu. Jak podaje BloombergNEF, około 32 proc. krajowych linii produkcyjnych ceramiki zostało wstrzymanych w pierwszej połowie marca.

Jak wskazują eksperci spadek popytu na LNG oznaczałby obecnie większą dostępność do przekierowania do Europy, ponieważ zmniejsza to zależność od dostaw z rosyjskich rurociągów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane