Chiny otwierają rynek o wartości 27 bln USD

opublikowano: 21-03-2018, 12:47
aktualizacja: 21-03-2018, 12:48

Chiny pozwolą zagranicznym firmom uzyskać dostęp do swojego rynku płatności, którego wartość szacowana jest na 27 bilionów dolarów, otwierając tym samym szerzej drugą co do wielkości gospodarkę na świecie.

Zagraniczni gracze mogą zacząć ubiegać się o licencje płatnicze i będą traktowani tak samo, jak lokalne firmy, poinformował w oświadczeniu Chiński Bank Ludowy.

Chiny
Zobacz więcej

Chiny fot. REUTERS_Kim Kyung-Hoon_Forum

Podkreślił, że wnioskodawcy muszą utworzyć lokalne oddziały, stworzyć infrastrukturę płatniczą - w tym systemy odzyskiwania po awarii - i przechowywać informacje o klientach w kraju.

Premier Li Keqiang we wtorek obiecał chronić własność intelektualną cudzoziemców inwestujących w chińską gospodarkę, ponieważ Państwo Środka stara się uniknąć wojny handlowej z USA. Wszyscy uczestnicy chińskiego rynku - oprócz spełnienia sztywnych lokalnych przepisów - będą również musieli konkurować z ponad 260 firmami, które otrzymały licencje na płatności, w tym Alipay Ant Financial Services Group i WeChat Pay Tencent Holdings.

Rynek chiński jest dość nasycony bardzo silnymi graczami krajowymi, a firmom zagranicznym jest stosunkowo trudno zdobyć choćby kawałek tortu - ocenia Iris Pang, ekonomistka ING Groep z Hongkongu.  Szansą jest możliwość konkurowania na rynku płatności transgranicznych – dodaje ekonomistka. 

Umożliwienie zagranicznym firmom wejścia na rynek płatniczy dzięki zdefiniowanym regulacjom pomaga pobudzać innowacje, stwarza uczciwe warunki dla konkurencji i poprawia jakość usług świadczonych przez dostawców usług płatniczych, podkreśla bank centralny.

Z danych instytucji wynika, że chińskie firmy płatnicze przetworzyły w 2017 r. transakcje o wartości 169 bln juanów (27 bln USD), co oznacza 9-krotny wzrost od 2013 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu