Chiny są zainteresowane zwiększeniem współpracy gospodarczej z Polską

Polska Agencja Prasowa SA
06-07-2005, 14:55

Polsko-chińskie relacje gospodarcze oraz reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych były głównymi tematami środowych rozmów chińskich parlamentarzystów w Sejmie i Senacie.

Polsko-chińskie relacje gospodarcze oraz reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych były głównymi tematami środowych rozmów chińskich parlamentarzystów w Sejmie i Senacie.

Z wizytą w Polsce przebywa delegacja Komisji Spraw Zagranicznych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej (parlamentu Chin), na czele z przewodniczącym komisji Jiang Enzhu.

Jak powiedział PAP po spotkaniu z delegacją marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz, goście deklarowali zainteresowanie intensyfikacją współpracy gospodarczej z Polską. "Obroty handlowe już teraz rosną bardzo dynamicznie, tylko że głównie po jednej stronie. Deficyt po stronie polskiej rośnie zastraszająco" - przyznał. W ubiegłym roku - dodał - Polska odnotowała deficyt obrotów handlowych z Chinami na poziomie 3,5 mld dolarów.

"Chińczycy są aktywniejsi w podbijaniu polskiego rynku, niż my chińskiego" - przyznał.

Cimoszewicz rozmawiał też z delegacją o reformie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chiny - przypomniał marszałek - są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, co oznacza, że bez ich zgody nie można dokonać zmian w karcie Narodów Zjednoczonych.

Enzhu wyraził zastrzeżenia co do ewentualnej kandydatury Japonii na stałego członka w przyszłej, powiększonej Radzie Bezpieczeństwa. Chiny uważają, że Japonia powinna "wyrazić skruchę za to, co się stało przed i w trakcie II wojny światowej w Chinach, Korei i Wietnamie" - mówił Cimoszewicz.

Chińczycy w rozmowie z Cimoszewiczem poruszyli też kwestię zniesienia embarga na dostawy broni z Unii Europejskiej do Chin (sankcje te obowiązują od 1989 roku, UE wprowadziła je po masakrze na pekińskim Placu Tiananmen).

Chiny chciałyby - powiedział Cimoszewicz - żeby Polska popierała ich oczekiwania na forum UE. Cimoszewicz zadeklarował, że Chiny mogą oczekiwać z polskiej strony przyjaznego nastawienia. Przyznał jednak, że ewentualne zniesienie barier handlowych "to bardziej kwestia techniczna niż polityczna". Jak dodał, UE ogranicza dostęp chińskich towarów do swojego rynku ponieważ stosowane przez Chiny subsydia w sztuczny sposób zaniżają koszty ich wyrobów.

Chińska delegacja spotkała się też z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Zbigniewem Kulakiem, który zwracał uwagę na wzrost atrakcyjności naszego kraju dla chińskich inwestorów po wejściu do UE. Jak argumentował, Polska mogłaby być dla Chin oknem do rynku całej Wspólnoty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chiny są zainteresowane zwiększeniem współpracy gospodarczej z Polską