Chiny szykują się do obniżenia średnich stawek celnych

opublikowano: 20-09-2018, 10:35

Chiny planują obniżyć średnie stawki celne na import od większości swoich partnerów handlowych już w przyszłym miesiącu, donoszą źródła agencji Bloomberg. Ma to na celu obniżenie kosztów dla konsumentów, w związku z pogłębianiem się wojny handlowej z USA.

Premier Li Keqiang powiedział w środę, że Chiny będą dalej obniżać cła, nie ujawnił jednak żadnych szczegółów. 

Obniżając cła na towary, nawet biorąc odwet w związku z wojną handlową toczoną przez Pekin z administracją prezydenta Donalda Trumpa i wyższymi opłatami za niektóre towary ze Stanów Zjednoczonych, Chiny kontynuują od dawna wyznaczone cele związane ze zwiększeniem importu. Działanie to pojawia się w momencie, gdy Państwo Środka próbuje pobudzić konsumpcję krajową, aby wesprzeć spowalniającą gospodarkę i naśladuje podobne obniżki ceł w lipcu na szeroką gamę dóbr konsumpcyjnych.

Poprzez dalsze obniżanie podatków importowych, Chiny wysyłają wiadomość, że będą się otwierać i reformować, niezależnie od tego, jak toczyć się będzie wojna handlowa. To ważny gest w stronę odbiorców krajowych i międzynarodowych - ocenia Tommy Xie, ekonomista w Oversea-Chinese Banking w Singapurze.

Najwyższa taryfa celna w Chinach wynosi obecnie 9,8 proc. Reguła Ministerstwa Finansów wymaga, aby wszystkie kraje były traktowane jednakowo, chyba że uzgodniono określone wyjątki, a Stany Zjednoczone są również objęte statusem MF.

Chiny nadal mają wyższą średnią stawkę celną niż wiele rozwiniętych gospodarek. Średnia stosowana przez USA wyniosła w 2017 r. 3,4 proc., a administracja Trumpa oskarżyła Chiny o bycie gospodarką protekcjonistyczną. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy