Chiny wyprodukowały ponad połowę światowej stali (WYKRES DNIA)

W sierpniu pierwszy raz w historii za ponad połowę światowej produkcji stali odpowiadały Chiny, wynika z danych World Steel Association. Tymczasem udział producentów europejskich był niższy niż kiedykolwiek.

Jak pokazuje wykres dnia, chińska produkcja stali sięgnęła w ubiegłym miesiącu 50,8 proc. produkcji globalnej. Przekroczyła dotychczas najlepsze wyniki z czerwca 2009 r. i lutego 2013 r., sięgające 499 proc. Po raz pierwszy chińska produkcja przewyższyła tą z krajów Unii Europejskiej dopiero 13 lat temu. Teraz udział UE sięga zaledwie 9,2 proc.
Udział Chin w światowej produkcji stali (linia biała), na tle udziału Unii Europejskiej (lina niebieska). Źródło: Bloomberg.

- Chiński apetyt na stal wciąż rośnie, ze względu na silny popyt, wzmagany przez dynamiczne procesy urbanizacyjne – komentował Zeng Jiesheng, analityk w szanghajskim biurze portalu branżowego Mysteel.com.

Tymczasem, jak zaznacza specjalista, europejski sektor wytwórczy popadł w stagnację, a huty ze Starego Kontynentu zmagają się z presją tańszej konkurencji z krajów emerging markets. Pod względem aktywności w branży Chiny to prawdziwa zielona wyspa. Jak wynika z raportu Macquarie Bank, oprócz Europy oznaki słabości widać także w Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, a nawet w Indiach. Mimo to zdaniem Zeng Jieshenga udział Chin w światowej produkcji przez wiele kolejnych lat nie przekroczy 55 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane