Chiny znów dołożyły gotówki do systemu finansowego

opublikowano: 16-10-2019, 07:17

Chiny zaskoczyły rynki dodając nową gotówkę do systemu finansowego za pośrednictwem pożyczek dla banków.

Chiński Bank Ludowy (PBOC) zasilił w środę system kwotą 200 miliardów juanów (28 mld USD) w formie rocznej gotówki poprzez narzędzia średnioterminowego kredytu. Bank utrzymywał przy tym stopę procentową na dotychczasowym poziomie. Posunięcie to zaskoczyło rynki, ponieważ władze zwykle zwiększają płynność, kiedy wcześniej oferowane pożyczki stają się wymagalne, a kolejna partia „zapadnie” dopiero 5 listopada.

Zobacz więcej

Ludowy Bank Chin (PBOC)

ARC

Eksperci tłumaczą takie działanie banku centralnego próbą dodatkowej stymulacji gospodarki, jeszcze przez zaplanowaną na piątek publikacją danych makro, które najprawdopodobniej potwierdzą dalsze spowolnienie wzrostu drugiej na świecie gospodarki. Znalazła się ona pod dodatkową presją w związku z przedłużającym się sporem handlowym z USA oraz słabnącego popytu zarówno krajowego, jak i globalnego. Skłoniło to bank centralny do złagodzenia polityki pieniężnej poprzez obniżenie kosztów finansowania przedsiębiorstw i obniżenie wskaźników rezerw banków w tym roku. Dane opublikowane w tym tygodniu pokazały już pogłębiającą się deflację cen producentów w Chinach oraz spadek eksportu i importu we wrześniu.

Chiny planują opublikować dane dotyczące produktu krajowego brutto za trzeci kwartał w piątek. Oczekuje się, że wzrośnie on o 6,1 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, co byłoby najwolniejszym tempem od co najmniej 1992 roku.

Na początku przyszłego miesiąca do chińskiego systemu finansowego ma trafić ponad 400 miliardów juanów MLF, zapewniając PBOC okno do obniżenia stóp procentowych i wprowadzenia większej płynności do systemu. Bank centralny może obniżyć koszt pożyczek o 10 punktów bazowych do 3,2 proc. do końca tego roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy