Choroba rozprzestrzeniana przez Facebooka i Youtube

MD, dailymail.co.uk
opublikowano: 06-02-2012, 12:25

Tajemnicza choroba, podobna do zespołu Tourrette’a, pojawiła się jesienią w amerykańskim mieście LeRoy. Do dziś zapadło na nią 19 dziewcząt w wieku 13-18 lat i jednak dorosła kobieta w wieku 36 lat.

O jej rozprzestrzenianie obwinia się serwisy i internetowe Facebook i  YouTube, gdzie kolejne ofiary publikowały swoje nagrania z prośbą o pomoc w uleczeniu tajemniczej choroby, objawiającej się niekontrolowanymi tikami i skurczami ciała. Według niektórych lekarzy, kolejne „zarażone” osoby miały po prostu podświadomie naśladować zachowania tych, które oglądały w Internecie.

Taką opinię przedstawił David Lichter, profesor neurologii na University of Buffalo, który zajmował się leczeniem niektórych pacjentek z LeRoy. Jego zdumienie wywołało to, że kiedy jedna osoba coś publikowała, pojawiała się kolejna, która prezentowała ten sam rodzaj zaburzeń ruchowych.

- Ta mimikra następowała poprzez ekspozycję na Facebooka i YouTube. To współczesny sposób w jaki symptomy mogą być rozprzestrzeniane – powiedział.

Podobną opinię ma dr. Laszlo Mechtler, główny neurolog z Dent Neurologic Institute w Buffalo.

- Kiedy ktoś ma objaw, może on zostać wzmocniony przez inną osobą z tym samym objawem. To właśnie dzieje się z tymi dziewczynami. Są z małego, prowincjonalnego miasta w stanie Nowy Jork. Są w spójnej grupie. Rozszalały żywioł objawów przejął kontrolę – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, dailymail.co.uk

Polecane