Ciągle te rentowności

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 08-03-2021, 12:01

Choć piątkowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 2% wzrosty po lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy za luty, to jednak euforia nie trwała długo, na otwarciu tygodnia ponownie na pierwszy plan wyłaniają się rosnące rentowności obligacji skarbowych. Te wypychają kapitał z akcji w kierunku rynku długu.

Nie pomógł w tym względzie też wiele procedowany przez amerykański Kongres pakiet fiskalny, co wskazuje, że jeszcze w marcu do gospodarki wpompowana będzie kolejna masa pieniądza. To też jest argument za wzrostem rentowności amerykańskich obligacji, które w przypadku 10-latek znalazły się już powyżej 1.6%. O ile wyższe rentowności w krótkim okresie wprowadzają większe zamieszanie na rynku akcyjnym, w dłuższej perspektywie wychodzenie gospodarki na prostą przy wsparciu ze strony polityki fiskalnej będzie stwarzać pozytywne środowisko dla ryzykownych aktywów.

Z podobną reakcją - tylko, że w mniejszej skali – mieliśmy do czynienia w piątek po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy za luty. W pierwszym momencie przez wyższe rentowności indeksy zanurkowały, ale niedługo później szybko odrobiły straty i podążyły na północ. W tym tygodniu kluczowe dla oczekiwań związanych z przyspieszeniem inflacji, które przekładają się na ceny obligacji, będą publikowane w środę lutowe dane o inflacji w USA. Odczyt w poprzednim miesiąca zaskoczył in minus. Jeśli podobna sytuacja przydarzyłaby się i tym razem, sytuacja na rynku długu powinna się uspokoić. W przeciwnym razie, gdyby dynamika inflacji okazała się wyższa od prognoz, dalsze wzrosty rentowności są prawdopodobne.

Na otwarciu tygodnia uwagę inwestorów przykuła też informacja o ataku na terminal do przesyłu ropy w Arabii Saudyjskiej. Wskutek tego notowania ropy naftowej zaczęły nowy tydzień od luk wzrostowych, a baryłka WTI dobiła do 68 USD. Niedługo później notowania zaczęły wracać do punkty wyjścia z końcówki ubiegłego tygodnia. Sam atak bowiem miał tylko charakter incydentalny i nie przełożył się na żadne większe zniszczenia. Handel ropą będzie przebiegał więc bez większych zakłóceń. Wyższe rentowności i perspektywa powrotu do normalności nieustannie spychają notowania złota na południe. Te pozostają poniżej 1700 USD za uncję i nie można wykluczyć kreślenia kolejnych minimów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane