Czytasz dzięki

CIT do zapłaty z innej nadpłaty

opublikowano: 29-03-2020, 22:00

Żeby móc przerzucić nadwyżkę podatku na odrębne zobowiązanie, należy złożyć w tej sprawie wniosek do urzędu skarbowego.

Nadpłacone podatki to też jakaś szansa na ratowanie finansów firmy, a w zasadzie na możliwość wywiązania się z zobowiązań wobec fiskusa, przynajmniej przez pewien czas. Agnieszka Piętak, ekspert ds. CIT w MDDP Outsourcing, przypomina, że w obecnej sytuacji warto przypomnieć sobie o tym, że do bieżącego regulowania należności podatkowych przedsiębiorcy mogą wykorzystać powstałą w nich wcześniej nadpłatę.

— Pewnym ratunkiem mogą okazać się dla firm nadpłaty wykazywane w rocznych zeznaniach PIT, CIT czy miesięcznych deklaracjach VAT. Na przykład podatnicy CIT, którzy wykażą nadpłatę podatku w rocznym rozliczeniu CIT-8, nie będą musieli czekać trzech miesięcy na jej zwrot od urzędu. Będą uprawnieni do jej wykorzystania w celu uregulowania bieżących zobowiązań podatkowych, np. w PIT czy VAT — wyjaśnia.

Aby móc tak zrobić, nie można jednak na własną rękę przelać tych kwot na wybrany cel. Przed terminem płatności danego podatku przedsiębiorca powinien złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o przeksięgowanie nadpłaty. Musi ona przy tym wynikać ze złożonej deklaracji. We wniosku należy podać swoje dane, w tym obowiązkowo identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL), a w piśmie powołać się na Ordynację podatkową. Jak podaje Agnieszka Piętak, podstawą do wnioskowania o przeksięgowanie jest art. 76 par. 1 w związku z art. 76b ordynacji. Należy też sformułować dokładnie, o co przedsiębiorca się ubiega. Jeden może wnieść o to, aby można było na poczet wskazanego przez niego podatku zaliczyć kwotę zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług (VAT), naliczoną ponad należnym, wykazanym w deklaracji VAT-7. Natomiast inny podatnik zwróci się o zaliczenie na poczet określonego zobowiązania podatkowego nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego — CIT-8 albo PIT-36. W każdym przypadku należy ściśle określić okres, za jaki należny podatek ma być uregulowany dzięki nadpłacie.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane