Columbus Energy miał 14,2 mln zł straty w I kwartale 2022 r.

opublikowano: 17-05-2022, 08:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Columbus Energy mimo wzrostu przychodów o 46 proc. do 225,2 mln zł w I kwartale 2022 r. zanotował 14,2 mln zł straty netto wobec 8,6 mln zł zysku przed rokiem.

Strata na poziomie operacyjnym to 8 mln zł, wobec 15,37 mln zł zysku w I kwartale 2021 r.

“Przez ostatnie pół roku popyt na instalacje prosumenckie był tak duży, że zostaliśmy postawieni pod wielką presją kosztową, jakiej nie widzieliśmy nigdy wcześniej. Podwykonawcy wywindowali swoje oczekiwania dwukrotnie, a komponenty w tym okresie były droższe, głównie ze względu na szalejącą inflację i kurs euro. Aby sprostać popytowi na rynku mikroinstalacji prosumenckich, nasze koszty stałe weszły na bardzo wysoki poziom i wraz z ekstremalnie wysokimi kosztami montażu obciążyły wynik” - tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbusa.

Spółka zapowiedziała zredukowania zadłużenia do zera już w tym roku, głównie dzięki sprzedaży części farm fotowoltaicznych. Columbus spodziewa się, że w III kwartale przyniesie to do 300 mln zł. Trwają też praca nad draftem umowy z inwestorem z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane