Coraz bliżej konsolidacji

Marta Filipiak, Katarzyna Jaźwińska
25-05-2005, 00:00

Korporacja Polskie Stocznie nabiera realnych kształtów. Dziś walne decyduje o podniesieniu jej kapitału o prawie 420 mln zł.

Dziś odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Korpo- racji Polskie Stocznie (KPS). Ma ono przegłosować podniesie- nie kapitału spółki, czyli de facto realizację programu konso- lidacji sektora stoczniowego w zapowiadanym przez Agen- cję Rozwoju Przemysłu (ARP) kształcie.

— Walne Korporacji podejmie decyzję o wniesieniu akcji Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN) oraz Stoczni Gdynia (SG), należących do skarbu państwa. Ich wartość wynosi około 137 mln zł. Zdecyduje też o wniesieniu walorów SSN, należących do agencji. W tym przypadku mówimy o 280 mln zł — mówi Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

Podniesienie kapitału umożliwiła ostatnia decyzja Rady Ministrów, która wyraziła zgodę na inny niż publiczny tryb zbycia wszystkich akcji i udziałów stanowiących własność skarbu w obu stoczniach.

Co ciekawe, państwo wnosi do KPS tylko 37 proc. akcji SG. Arkadiusz Krężel informuje, że mimo protestów mniejszościowych akcjonariuszy stoczni (Stoczniowy Fundusz Inwestycyjny, EVIP i Warta) zarejestrowano podwyższenie kapitału dla Ramy’ego Ungara, który zamawia samochodowce i przejął wierzytelność Kredyt Banku, którą skonwertował na papiery udziałowe. Chodzi o blisko 54 mln zł.

Jest to o tyle istotny fakt, że stanowi świetny argument dla Komisji Europejskiej, która ma wątpliwości co do pomocy publicznej udzielanej polskim stoczniom. Dziś można powiedzieć, że gdyńska stocznia spełniła tzw. test prywatnego inwestora, co powinno rozwiać wątpliwości Brukseli.

— Zrobiliśmy to przede wszystkim dlatego, by przekonać Komisję Europejską, że skoro prywatny podmiot angażuje się w program i ponosi ryzyko restrukturyzacji, to znaczy, że nasze działania zmierzają we właściwym kierunku — dodaje prezes Krężel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak, Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Coraz bliżej konsolidacji