Coworking rozwija się w regionach

opublikowano: 07-10-2019, 22:00

Kraków jest liderem powierzchni elastycznych wśród miast regionalnych. Wrocław ma prawie dwa razy mniej biurek.

Regionalne rynki biurowe połknęły bakcyla elastyczności. Jak wynika z raportu CBRE, w stolicy Małopolski jest już 3,9 tys. stanowisk pracy w coworkingach i biurach serwisowanych. Kolejny na liście Wrocław ma ich 2,1 tys. Kraków posiada również najwięcej tego typu powierzchni w budowie — w ciągu najbliższych 15 miesięcy powstanie tam 14,5 tys. m kw. powierzchni coworkingowej.

Dalece skromniej wyglądają plany deweloperów w Poznaniu, gdzie ma powstać 2,5 tys. m kw. We Wrocławiu planowane jest 1,5 tys. m kw. Rozwój elastycznych powierzchni biurowych w miastach regionalnych rozpoczął się stosunkowo niedawno, bo w 2012 r. W stosunku do Warszawy, gdzie pierwsze coworkingi powstają już od 2004 r., regiony mają dużo do nadrobienia. Dla porównania — w Warszawie obecnie mamy 24,4 tys. stanowisk w przestrzeniach elastycznych, a do 2021 r. planowane jest dostarczenie około 18,6 nowych biurek do wynajęcia.

— Zaległości miast regionalnych są bardzo szybko nadrabiane. Z elastycznych biur wciąż najchętniej korzystają start-upy. Wrocław i Kraków to liderzy pod względem liczebności takich firm i skuteczności pozyskiwania funduszy na innowacyjne działalności. Duże znaczenie ma także kapitał ludzki — oba miasta mogą pochwalić się wyjątkowo wysoką jakością edukacji. Na przykład w Krakowie co roku kierunki ścisłe i informatyczne kończy kilkanaście tysięcy studentów, z których część zaczyna inicjować własne, innowacyjne biznesy i potrzebuje dla nich przestrzeni — mówi Konrad Szaruga, ekspert ds. elastycznych powierzchni biurowych, CBRE.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy