Credit Suisse zwiększa skalę oszczędności

opublikowano: 23-03-2016, 09:50

Szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse Group ogłosił plany zaoszczędzenia dotykowych 800 mln CHF (łącznie co najmniej 4,3 mld CHF), donosi Reuters. Instytucja zamierza pozyskać środki poprzez dodatkowe zmniejszenie wydatków i dalsze ograniczenie działalności ramienia inwestycyjnego.

Cięcia obejmują  redukcję 2 tys. miejsc pracy w biznesie Global Markets. Odpisy w tym dziale w czwartym kwartale 2015 r. sięgnęły kwoty 633 mln USD, zaś w pierwszym kwartale bieżącego roku (stan na 11 marca) wyniosły 364 mln USD. Według Tidjane Thiama, dyrektora generalnego CSG, spowodują one stratę na tym biznesie w pierwszym kwartale, jednak mniejszą niż w ostatnich trzech miesiącach 2015 r. 

Credit Suisse
Credit Suisse
Bloomberg

Drugi pod względem wielkości bank w Helveti stoi w obliczu 15-proc. spadku przychodów handlowych w pierwszym kwartale co jest niepokojącym sygnałem, gdyż dla tego typu instytucji finansowych początek roku jest zazwyczaj dobrym okresem, gdyż inwestorzy lokują w nim najwięcej swoich środków by pracowały przez resztę roku.

Podobnie jak konkurenci Credit Suisse zmaga się z rekordowo niskimi stopami procentowymi, niskimi cenami surowców i wolniejszym wzrostem na rynkach wschodzących jak przypadku Chin. 

W lutym bank z centralą w Zurychu informował, że przyspieszył oszczędności, aby zablokować 1,2 mld z docelowych 3,5 mld franków do 2018 r. i redukcji 4 tys. miejsc pracy. Najnowszy komunikat zwiększa skalę redukcji etatów do 6 tys. W bieżącym roku instytucja chce zmniejszyć koszty o 1,7 mld CHF.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane