Cyfrowy nomadyzm jako rozwiązanie na czas kryzysu

opublikowano: 22-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W obliczu trudnej sytuacji mieszkaniowej coraz więcej pracowników decyduje się na łączenie zdalnego wykonywania obowiązków z podróżami.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy cyfrowy nomadyzm może być szansą na przeczekanie kryzysu?
  • Jakie zalety i wady posiada wędrowny styl życia i pracy?
  • Czy cyfrowy nomadyzm jest dla każdego?

Galopująca inflacja i wzrost stóp procentowych wpłynęły na ceny na rynku nieruchomości, co w połączeniu z problemami w uzyskaniu kredytu hipotecznego oznacza trudniejszy dostęp do własnego lokum. Z raportu „Własne mieszkanie czy życie na walizkach? Dom w obliczu pracy zdalnej i cyfryzacji życia” przygotowanego przez Domondo i Elephate wynika, że nieruchomość na własność lub współwłasność posiada siedmiu na 10 badanych. Jednak wśród młodych dorosłych odsetek ten jest mniejszy – i tak w grupie 25-34 lat wynosi on 63 proc., a w gronie 18-24-latków już tylko 35 proc.

Głównym powodem nieposiadania mieszkania jest brak wystarczających pieniędzy na jego nabycie. 40 proc. badanych pracujących nie stać na zakup nieruchomości za gotówkę, a nie chcą oni korzystać z usług banku. Z kolei aż 38 proc. nie ma zdolności kredytowej, a co piąty ankietowany deklaruje, że w związku z kryzysem gospodarczym musiał przesunąć w czasie decyzję o nabyciu mieszkania. Jednym z rozwiązań poradzenia sobie z tą sytuacją jest łączenie pracy z podróżami zagranicznymi, czyli cyfrowy nomadyzm.

Nie dla każdego

Dla niektórych aktywnych zawodowo osób brak posiadania stałego miejsca zamieszkania nie stanowi problemu. Umiejętnie łączą oni karierę ze zwiedzaniem świata – umożliwia im to praca zdalna i digitalizacja. Cyfrowi nomadzi nie muszą się zastanawiać nad cenami nieruchomości i śledzić rosnących stóp procentowych, ponieważ i tak wciąż są w drodze. Wędrowny styl życia to nie tylko szansa na zwiedzenie wielu państw przy zachowaniu stałego zarobku i pracy, ale również możliwość przeczekania kryzysu, z jakim mamy do czynienia w Polsce.

Termin cyfrowy nomadyzm dla wielu Polaków jest obcy – spotkało się z nim jedynie 27 proc. badanych pracujących. Jak wynika ze wspomnianego raportu, pojęcie to jest najbardziej znane w grupie wiekowej 25-34 lata. 29 proc. ankietowanych aktywnych zawodowo nie praktykowało nigdy takiego stylu życia i nie zamierza tego robić. Z kolei 28 proc. nie ma takich doświadczeń, ale chciałoby tego spróbować, co czwarty badany pracował w ten sposób sporadycznie, a co dziesiąty robił to, choć nie jest to w jego stylu. Jedynie 8 proc. badanych deklaruje, że jest cyfrowym nomadą.

Plusy i minusy

Wadami takiego rozwiązania są w opinii biorących udział w badaniu: utrudniony kontakt z rodziną i przyjaciółmi, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa oraz trudność w nawiązywaniu relacji i samotność. Dla niektórych minusem mogą być również inne strefy czasowe i brak znajomości lokalnego prawa czy nawet problem z dostępem do internetu.

Cyfrowy nomadyzm ma jednak wiele zalet - przede wszystkim daje możliwość poznawania innych kultur, szlifowania języków, pracy z każdego zakątka świata oraz swobodę w zmianie miejsca zamieszkania i poczucie wolności. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

– Marzenie o własnym mieszkaniu czy domu towarzyszy większości młodych dorosłych, którzy stają się samodzielni i niezależni. Niestety, zderzając się z obecnymi realiami, mało jest osób, które mogą je zrealizować tylko dzięki własnej pracy. U wielu może to powodować złość, frustrację oraz poczucie bezsilności. Młodzi często decydują się na wyjazd za granicę, aby spełnić marzenie o własnym M i jednocześnie być w stanie się utrzymać. Takie posunięcie, choć prowadzi do większej wolności finansowej, często oznacza też rozłąkę z najbliższymi, a przez to poczucie osamotnienia – komentuje Monika Góźdź-Chromczak z poradni psychologicznej Mojra.pl.

Weź udział w konferencji “Wellbeing w biznesie”, 8 marca 2023, online >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane