Czechy: Linie lotnicze Smartwings wystąpią do Boeinga o odszkodowanie

  • PAP
opublikowano: 14-03-2019, 19:37

Główny czeski przewoźnik powietrzny Smartwings będzie negocjował z amerykańskim koncernem Boeing w sprawie rekompensaty finansowej za skutki odstawienia swych samolotów Boeing 737 MAX 8 - poinformowała w czwartek rzeczniczka Smartwings Vladimira Dufkova.

Jak powiedziała w rozmowie z agencją CTK, zastępowanie unieruchomionych samolotów innymi kosztuje spółkę miliony koron dziennie (1 mln koron to 168 tys. zł).

W następstwie katastrofy Boeinga 737 MAX 8 towarzystwa Ethiopian Airlines, który rozbił się w niedzielę krótko po starcie z Addis Abeby, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wstrzymała eksploatację wszystkich maszyn tego typu na obszarze Unii Europejskiej.

"Rozważamy wszelkie (możliwe) kroki prawne. Rekompensaty będą tematem negocjacji z Boeingiem" - odpowiedziała Dufkova na pytanie CTK, czy przewoźnik zamierza ubiegać się o odszkodowanie.

Smartwings, który wchłonął Czeskie Linie Lotnicze (CSA), ma obecnie siedem samolotów Boeing 737 MAX 8, a u producenta zamówił dalszych 32, przy czym 16 z nich miał otrzymać do lata bieżącego roku - ale nie wiadomo, czy do tego dojdzie.

"Odbierać teraz samolot, który nie może latać, nie miałoby żadnego sensu. W tej chwili nie chcemy jednak formułować żadnych ostatecznych wniosków i wierzymy, że Boeing doprowadzi w jak najkrótszym czasie do rozwiązania obecnej sytuacji" - zaznaczyła rzeczniczka Smartwings.

Odszkodowania od amerykańskiego koncernu domaga się już norweski niskobudżetowy przewoźnik lotniczy Norwegian Air Shuttle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy