Czego oczekują od pracodawców kandydaci do pracy

  • Marta Maj
opublikowano: 26-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wynagrodzenie to nie wszystko. Poszukujący zatrudnienia wymagają od firm m.in. elastyczności, możliwości pracy zdalnej i szkoleń.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Do jakich firm wolą aplikować kandydaci
  • Na jakie cechy ewentualnego pracodawcy zwracają uwagę
  • Jakie elementy są dla nich ważne po otrzymaniu zatrudnienia

Firma chcą mieć w swoich strukturach jak najlepszych pracowników. Pracodawcy oczekują wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, natomiast poszukujący zatrudnienia – stabilnych i adekwatnych do swoich umiejętności warunków pracy.

Badanie przeprowadzone przez ManpowerGroup - „Raport trendów 2022” – wskazuje, na jakie czynniki najczęściej zwracają uwagę osoby poszukujące nowej pracy. Kandydaci oczekują elastyczności, adekwatnych do wykonywanej pracy zarobków oraz większej autonomii. Z raportu wynika, że coraz bardziej istotne są dla nich wartości prezentowane przez organizacje. Według danych z badania trzech na dziesięciu pracowników oczekuje od firm większej aktywności mającej na celu zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Znaczna grupa ankietowanych zaznaczała, że istotna jest dla nich możliwość pracy zdalnej oraz wyboru dni, w które mogą pracować z biura.

Pracownicy coraz częściej zwracają też uwagę na to, jaki wpływa ma ich codzienna praca na środowisko (64 proc. badanych). Jednocześnie dwóch na trzech pracowników oczekuje, aby firma, w której pracują, kierowała się zbliżonymi do nich wartościami.

– Jednym z kluczowych elementów przyciągających talenty jest poczucie sensu pracy i pozytywny wpływ organizacji na środowisko. Oczywiście ważne są także możliwości rozwoju, co w innowacyjnych firmach realizujących różnorodne projekty często jest na wyciągnięcie ręki – mówi Iwona Wencel, dyrektor działu zasobów ludzkich w spółce Medinice.

Pożądane cechy

Obecnie w firmach rośnie znaczenie kultury organizacyjnej. Kandydaci i pracownicy zwracają uwagę na atmosferę w pracy, która dawałaby poczucie wzajemnego zaufania i utrzymanie dobrego samopoczucia. Siedmiu na dziesięciu pracowników uważa, że wykonywane przez nich zadania są ważne i powinny być doceniane przez menedżerów.

– Dla samej kadry menedżerskiej poza satysfakcją z wynagrodzenia bardzo cenne jest nabieranie doświadczenia w zarządzaniu. Nasz system wdrażania w obowiązki menedżerskie daje szanse na uzyskanie praktycznej wiedzy na każdym stanowisku. Jest to wiedza, która w przyszłości często owocuje decyzją o uruchomieniu własnej działalności – mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu spółki Mex Polska.

Osoby poszukujące pracy, zanim wyślą wniosek na daną ofertę, często sprawdzają, jak firma traktuje swoich pracowników. Informacji o tym szukają w różnych miejscach - na forach internetowych, w oficjalnych komunikatach o firmie czy w social mediach. A jakie cechy według nich są pożądane u pracodawców? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie Pracodawca Roku przeprowadzane przez AIESEC wśród studentów. W ostatniej edycji raportu możemy przeczytać, że kluczowe dla nich cechy przyszłego pracodawcy to m.in. aktywność firmy na rynku, popularność w branży i społeczeństwie, wysokość wynagrodzenia, atmosfera w pracy i styl zarządzania. Duże znaczenie ma także zgodność branży, w której działa firma, z ich zainteresowaniami.

Od szeregowego do generała

Kandydaci do pracy chcą mieć możliwość rozwoju i awansu w strukturach firmy. Ci, którzy dopiero wchodzą na ścieżkę zawodową lub są na niej od niedawna, nie wyobrażają sobie pracy przez długi, bliżej nieokreślony czas w jednej korporacji i na jednym stanowisku. Potrzebują ustalenia ram i zakresu działań, które należy spełnić, aby następowało sukcesywne polepszanie warunków umowy. Ale firmy też mają swoją wizję i dotyczące jej strategie.

– Polityka naszej grupy opiera się na budowaniu zespołów menedżerskich od podstaw – kandydat na stanowisko kierownicze, zanim zacznie je pełnić, najczęściej odbywa szkolenie na innych stanowiskach pracy, tak, aby wiedzieć, czego w przyszłości może wymagać od podwładnych. Preferujemy system „od szeregowego do generała”, tzn. spośród osób, które aplikują nawet na podstawowe funkcje, wyłaniamy osoby z potencjałem i staramy się tak kierować ich pracą, by w szybkim czasie nabierały doświadczenia i awansowały – wskazuje Paweł Kowalewski.

Kandydaci na nowe stanowiska oczekują od firm, że te zapewnią im szkolenia i uzyskiwanie nowej wiedzy. Potrzebują również stymulacji swojego doświadczenia dzięki innowacyjnym i ciekawym projektom.

– Kandydaci dają do zrozumienia, że potrzebują zmierzenia się z zupełnie nowymi problemami wymagającymi niestandardowego i innowacyjnego myślenia. Różnorodność prowadzonych projektów daje osobom podejmującym pracę możliwość rozwoju w różnych dziedzinach oraz lepszego poznania nowych technologii – zaznacza Iwona Wencel.

Raport trendów 2022 pokazuje także, że praca przyszłości powinna sprzyjać rodzinie. Pracodawcy oferujący pracownikom rozwiązania dające możliwość łączenia zawodowych zadań z rodzicielstwem i opieką mają dzięki temu większą szansę na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych specjalistów.

Poznaj program konferencji “Recruitment Days 2023”, 19-20 kwietnia, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane