Czesi chcą podbić światowy rynek płyt winylowych

opublikowano: 06-05-2016, 13:25

Popularność muzyki odtwarzanej z płyt winylowych rośnie. Chce to wykorzystać czeska firma GZ Media, celująca w pozycję numer jeden na świecie.

GZ Media, to byłe Gramofonove zavody Lodenice, tłoczące płyty winylowe od 1951 roku. Już teraz popyt na nie jest tak wielki, że zakład działa bez przerwy, nawet w okresie świąt. GZ Media zamierza uruchomić niedługo produkcję w Kanadzie, aby znaleźć się bliżej coraz szybciej rosnącego amerykańskiego runku.

- Nikt nie spodziewał się, że produkcja płyt winylowych powróci z taką siłą – mówi Michal Streba, dyrektor generalny GZ Media.

Rosnąca popularność płyt CD spowodowała, że w połowie lat 90. ubiegłego wieku spółka tłoczyła 300 tys. płyt rocznie, najmniej w historii. Wydawało się wówczas, że dni płyty winylowej dobiegły końca. Tak się jednak nie stało, a w 2010 roku na rynku pojawiło się ożywienie. W 2015 roku GZ Media wytłoczyła 18 mln płyt, a w obecnym chce ich wytłoczyć 25 mln. To dużo, bo szacuje się, że w 2015 roku wyprodukowano na świecie  90-100 mln płyt winylowych. 

- W tym momencie eksportujemy zdecydowaną większość tego, co wyprodukujemy. Około jedna trzecia trafia do Ameryki Północnej – powiedział Sterba.

Zakład w Kanadzie, który GZ Media stworzy w ramach joint venture z kanadyjskim Precision Record Pressing, będzie kosztował 10 mln USD. Ruszy w sierpniu i będzie produkował 5-6 mln płyt rocznie w trzy lata po rozpoczęciu działalności.

- Naszym celem jest stanie się numerem 1 lub 2 na amerykańskim rynku w ciągu kilku lat – powiedział Sterba.

Według  Recording Industry Association of America, w ubiegłym roku sprzedaż winylowych albumów wzrosła w USA o 32,2 proc. i sięgnęła łącznie 416,2 mln USD, czyli najwięcej od 1988 roku. Amerykanie kupili w 2015 roku 17 mln winylowych płyt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Media / Czesi chcą podbić światowy rynek płyt winylowych