Członkowie zarządów PZU/PZU Życie: Eureko działało na szkodę PZU

(Marek Druś)
opublikowano: 26-10-2006, 13:49

10 listopada mają zostać przedstawione dowody działań na szkodę PZU ze strony przedstawicieli Eureko.

Członkowie zarządów PZU i PZU Życie, delegowani przez Skarb Państwa, zapowiedzieli "zdecydowane działania prawne" wobec Eureko - poinformowała grupa PZU w czwartkowym oświadczeniu.

Zapowiedzieli też, że 10 listopada, podczas walnego zgromadzenia PZU, przedstawią dowody działań na szkodę PZU ze strony przedstawicieli Eureko.

Jaromir Netzel, Jolanta Strzelecka i Mirosław Panek (zarząd PZU) oraz Jerzy Kochański, Henryka Rupik i Wojciech Grzybowski (PZU Życie) odnieśli się w ten sposób do przedstawionych w środę przez Eureko zarzutów szykanowania i zastraszania członków zarządów spółek PZU, delegowanych przez Eureko.

Eureko poinformowało w środę, że od 1 listopada jego przedstawiciele w zarządach PZU i PZU Życie "czasowo" wycofują się z prac zarządów. Holenderski inwestor tłumaczył, że nie chce narażać swoich przedstawicieli na szykany oraz ponoszenie odpowiedzialności za działania pozostałych członków zarządów, podczas gdy przedstawiciele Eureko zostali pozbawieni uprawnień zarządczych.

Członkowie zarządów PZU i PZU Życie podpisani pod czwartkowym oświadczeniem uznali, że informacje przedstawione w środę przez wiceprezesa Eureko Ernsta Jansena i prezesa Eureko Polska Michała Nastulę "naruszają dobre obyczaje biznesowe" i są "nieprawdziwe".

"Kampania oszczerstw i pomówień prowadzona przez Eureko B.V. ma odwrócić uwagę opinii publicznej od rzeczywistych zaniedbań i wysoce prawdopodobnych działań na szkodę spółek Grupy PZU, jakich dopuszczali się nominowani przez Eureko B.V. członkowie Rad Nadzorczych i Zarządów tych spółek ľ dowody takich działań przedstawione zostaną podczas najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU w dniu 10 listopada oraz przekazane Przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego" - czytamy w oświadczeniu.

"Działania tego typu zagrażają bezpośrednio interesom PZU, które mamy obowiązek chronić. Ponadto ze swej strony oświadczamy, że wszelkie, głęboko krzywdzące i naruszające dobra osobiste oskarżenia ze strony przedstawicieli Eureko B.V. kierowane pod naszym adresem spotkają się z naszymi zdecydowanymi działaniami prawnymi" - napisano w oświadczeniu.

Jansen mówił w środę, że prezes PZU Jaromir Netzel jest "instrumentem w rękach ministerstwa skarbu, które w sposób zamierzony wywołało tę sytuację". "Chcemy, by to był sygnał dla rynku, że nie możemy dalej ponosić odpowiedzialności za to, co się dzieje w PZU" - wyjaśniał wiceprezes Eureko.

Ministerstwo skarbu uznało w środę, że decyzję Eureko o wycofaniu członków zarządów "należy odebrać jako krok nieprzychylny wobec spółki".

(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Członkowie zarządów PZU/PZU Życie: Eureko działało na szkodę PZU